1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
8

If 1 inch represents 36 miles on a map, how many miles does 4 + 1/4 in represent ​

Mathematics
2 answers:
xeze [42]3 years ago
5 0

Answer:

153 miles

Step-by-step explanation:

1 inch = 36 miles.

First, find the measurement of miles for 1/4 inch. Divide 36 with 4:

36/4 = 9

1/4 inch. = 9 miles.

Next, find the amount of measurement of miles per 4 inches:

4 x 36 = 144 miles.

Finally, combine the two measurements together:

144 + 9 = 153 miles.

153 miles is your answer.

~

Rainbow [258]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

<u>Given</u><u>:</u><u>-</u>

  • 1 inch represents 36 miles on map

<u>To</u><u> </u><u>Find</u><u>:</u><u>-</u>

  • How many Miles 4+1/4 will represents on map

<u>Solution</u><u>:</u><u>-</u>

we are given with that 1 inch here represents 36 miles on map. So, we will find the that how much miles will be cover in 4+1/4? We will find measurement of 1/4 by dividing the value 36 and 4 (approx).

\dashrightarrow\sf\dfrac{36}{4} \: = \: 9 \: which \:  means \:   \dfrac{1}{4} = 9  \: miles.

<u>Now-</u>

We will find the measurement of miles by per 4 inches.

➠ 36 × 4 = 144 miles

<u>Similarly</u><u>-</u>

we will combine or Add the two outcomes measurement.

➠ 144 + 9 = 153 miles

.°. 4 + 1/4 will represent 153 miles on the map.

You might be interested in
A number has the digits 8,4 and 3 to the nearest 10 the number rounds 440 what's the number ?
Anastaziya [24]
It has to be 438 because any number that is 5 or higher must be rounded up so 438 could be rounded up to 440
7 0
3 years ago
Please help and thank you
makvit [3.9K]

Answer:

  • f(x) should be reflected across the y-axis
  • f(x) should be horizontally translated

Step-by-step explanation:

We imagine Jenessa's elevation plots might look like those in the attachment. The red graph would be of f(x) when preparing for the race, and the green graph would be f(x) during the race.

The green graph is not a simple reflection or translation of the red graph, but is a combination of both. Thus, the two answer choices shown above are both applicable.

8 0
3 years ago
A bicycle store costs ​$2700 per month to operate. The store pays an average of ​$65 per bike. The average selling price of each
vladimir2022 [97]

Answer:$90

Step-by-step explanation:

how much they sell for $95 minus how much they cost $65 equals $30 then divid how much rent is $2700 by the $30 equals $90

or

$95-$65=$30

$2700÷$30=90

7 0
3 years ago
Bertha buys electricity from a company that offers a choice of two tariffs. Both have a daily charge of $0.20 regardless of how
Alenkasestr [34]

Answer: D ( 17/20)

Step-by-step explanation:

The two choices are:

The ‘standard’ tariff charges = $0.10 per unit

The ‘day/night tariff’ = $0.12 per unit for each unit consumed between 06:00 and 22:00 but only $0.05 for each unit consumed between 22:00 and 06:00

The day time is between 22:00 and 06:00

Time = 22 - 6 = 16 hours

Let assume that the charges are unit per hour.

For standard tariff = (16 × 0.10) + 0.2

Standard tariff = 1.6 + 0.2 = 1.8

For day/night = (16 × 0.12) + 0.2

= 1.92 + 0.2

= 2.12

The proportion will be

1.8/2.12 = 17/20 ( approximately)

6 0
4 years ago
What are the latitude and longitude coordinates of the entrance to the Mount Rushmore parking area?Latitude: 43.8753972, Longitu
Alborosie

Answer:

The answer is already in the question. The coordinates of the entrance to the Mount Rushmore parking area are given by latitude 43.8753972 and longitude -103.4523083.

Step-by-step explanation:

I believe the person asking the question wants some other detail that s/he did not state explicitly.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression 55-4*5+12
    11·2 answers
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • 2-2 practice solving two step equations
    14·1 answer
  • Choose the correct product of (2x − 4)2.
    8·2 answers
  • 1/4m + 3/4m - 3/8(m+1)
    11·1 answer
  • How u find area of a square
    6·1 answer
  • Tessa drew a scale drawing of the elementary school. She used the scale 1 centimeter : 7 meters. The school yard is 7 centimeter
    11·2 answers
  • Find the slope of the function in the table
    13·1 answer
  • 26.5 divided by 8<br> plzzzzz i reaalllyy neeeed thee annsss
    14·2 answers
  • A gemstone is cut in the shape of a triangular pyramid. The area of the base of the pyramid is 42 square millimeters. The height
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!