Answer:B
Step-by-step explanation:
Answer:
2222222
Step-by-step explanation:
Answer:
f
Step-by-step explanation:
Answer : 3. ABC is less expensive by $0.05 per pound
So let's find the price for one pound first:
ABC = $6/8pounds = $0.75/ 1 pound
XYZ = $11.20/14 pounds = $0.8/ 1 pound
So we can see ABC cost less for 1 pound and we can find the difference by subtracting:
0/8=0/75 = 0.05
Hope this helps! Please give me the brainliest answer if you like it! If you have further questions, please leave a comment or add me as a friend!