1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
2 years ago
10

What is the difference between the formula of the volume of the cylinder and the volume of a cone? What do the formulas have in

common?
Mathematics
1 answer:
Margaret [11]2 years ago
6 0

Answer:

The volume of the cylinder is 3 times the volume of the cone

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of the cylinder is given by :

V_{cy}=\pi r^2 h .....(1)

Where

r and h are the radius and the height of the cylinder

The formula for the volume of the cone is given by :

V_{cone}=\dfrac{1}{3}\pi r^2h ...(2)

From equation (1) and (2),

\dfrac{V_{cy}}{V_{cone}}=\dfrac{\pi r^2 h}{\dfrac{1}{3}\pi r^2 h}\\\\=3\\\\V_{cy}=3\times V_{cone}

So, the volume of the cylinder is 3 times the volume of the cone.

You might be interested in
What is number in unit form ​
Mazyrski [523]
What are the answer choices can you attach a pic?
5 0
3 years ago
What is the scale factor?
fiasKO [112]
The scale factor is 5/3

9(5/3) = 15
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the table for y= -2x and graph the resulting line
shepuryov [24]
X | Y
-------
-5| 10
-4| 8
-3| 6
-2| 4
-1| 2
0 | 0
1 | -2
2 | -4
3 | -6
4 | -8
5 | -10
4 0
3 years ago
HELP PLEASE HELP PLEASE
ICE Princess25 [194]

Answer:

a: about 800? nonfiction books in valley

b: valley and central has more fiction than nonfiction books

c: there's probably about 2600 books in hillside

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Probability involving choosing from objects that are not distinct
Sliva [168]

Step-by-step explanation:

No. of possible selections= 5+4+3= 12

Probability of selecting drama= 3÷12

= 1÷4

PLEASE MARK BRAINLIEST.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Evaluate 2x+5.6 x=1.4
    12·2 answers
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Solve for x<br> 6(x-8)=-24
    5·1 answer
  • What's the meaning of range?
    8·2 answers
  • 15 POINTS. Identify the function type in the graph, and then describe a relationship that could be modeled by the function repre
    14·1 answer
  • What is the answer I feel like this is wrong?
    9·2 answers
  • excavation scientists excavating a dinosaur mapped the site on a coordinate plane. if one bone lies from (-5,8) to (10,-1) and a
    7·1 answer
  • the teacher wrote five-seven thousand, three hundred forty-nine, and sixty-five thousandths in standard form on the board. Which
    5·1 answer
  • What is the<br> y-intercept?
    10·1 answer
  • Anthony's math teacher finds that there's roughly a linear relationship between the amount of time students spend on their homew
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!