1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
2 years ago
5

Working backwards. answer all questions numbers 14-16​

Mathematics
1 answer:
Darina [25.2K]2 years ago
4 0

14. height = volume/ ( length x width)

Height = 224/ ( 2x8)

Height = 224/16

Height = 14 inches.

15. height = volume/ area of the top(circle)

Area of top = pix r^2 = 3.14 x 4 = 12.56 square inches.

Height = 62.8/12.56 = 5 inches

16. Volume/ height = area of top(circle)

169.56/ 6 = 28.26 square inches

Area = pi x r^2

28.26 = 3.14 x r^2

Divide both sides by 3.14

R^2 = 28.26/3.14 = 9

Take the square root of both sides

R = sqrt(9)

R = 3

Radius = 3 inches

You might be interested in
Is the following relation a function?
abruzzese [7]

Answer:

Yes bc the x is not repeating

Step-by-step explanation: Remember if the domain(x) is repeating like (4,4) (4,3) it is not a function because of the x and don't worrying about the y (range)  and if the domain is not repeating like (2,3)(3,8) it is a function bc of the domain (x) hope this help:)

7 0
3 years ago
The temperature was –15⁰F and decreased by 10⁰ F. Which statement represents the resulting temperature in degrees Fahrenheit?
lorasvet [3.4K]

The temperature decreased so you would subtract the amount from the original temperature.

The answer would be:

-15 - 10 = -25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara is cutting bows out of ribbon which
Andrei [34K]
She can make at least 1 because if u multiple 1/4 and 5 it will give u a decimal as 1.25 or 5/4, or 1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the type of display that would be most appropriate for the description of the given data set. The number of pets in eac
Talja [164]

send a screen shot of the whole question so i can help becuase there is no data here to even help you with

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
1 year ago
Other questions:
  • I dont understand how to solve a+5 ​
    10·1 answer
  • I AM NOT GOOD @ WORD PROBLEMS
    10·1 answer
  • Juanita shares a one liter bottle with 3 of her friends.How much water does each person get?Give your answers in liters and in m
    14·1 answer
  • in how many different ways can t e letters of the word "LEADING" be arranged in such a way that vowels always come together?
    9·2 answers
  • Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of options.
    10·1 answer
  • Can anyone answer this
    5·1 answer
  • What is measurement angle B?
    8·2 answers
  • Figs come in 2.4 lb bags. Apples come in 7.2 lb bags. How many times as many pounds are the apple bags as the fig bags?
    14·1 answer
  • Find the number if 20% of 64 is 10% of it?
    13·2 answers
  • Determine the solutions of the equation. what solution makes sense for the situation? x = what are the dimensions of the rectang
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!