Answer: The correct answer is Choice B.
To factor this expression, we should first factor out the variable x.
We will have:
x(x^2 + 4x - 5)
Now, all we have to do is factor x^2 + 4x - 5.
The factors of this are (x + 5)(x - 1).
If you put all of the factors together, you have: x(x + 5)(x - 1) or Choice B.
Jon will be able to run 2 trails because 1/6 time 2 equals 2/6 you can simplify it to 1/3 and 1/3 + 1/3= 2/3
Answer:
$159.84
<u>What we know - 4 bags cost $39.96</u>
<u>What we need to know - How much 16 bags cost</u>
Step-by-step explanation:
We can solve this by simply knowing how many times 4 goes into 16. We can do this by writing the equation 16 ÷ 4 = 4. We now know that 4 goes into 16 4 times. By doing this we can now multiply $39.96 by 4 to get the cost of 16 bags which is $159.84.
Hope this Helps!!! :) Please comment below with some feedback!
Answer:
228 individual cookies.
Step-by-step explanation:
To convert 19 dozen cookies to individual cookies, we first have to identify that:

If a dozen is equal to 12, to solve, we simply must multiply the amount of dozens, which is 19, by a dozen, which is 12:


Therefore, there are 228 individual cookies.
-
We can check our work by dividing the individual number of cookies, 228, by dividing buy the amount of dozens, 19, and a dozen, 12:
÷ 
÷ 
As you can see, our quotients are the two figures we started with, and when multiplied together, give us 228 individual cookies; therefore, our solution is correct!