1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
3 years ago
11

18:12:24 in lowest terms

Mathematics
1 answer:
frozen [14]3 years ago
6 0

Answer:

3:2:4

Step-by-step explanation:

Find the common denominator, in this case it's 6

18/6 = 3

12/6 = 2

24/6 = 4

You might be interested in
The Dynaco Manufacturing Company produces a product in a process consisting of operations of five machines. The probability dist
TEA [102]

Answer:

Answer is given below.

Step-by-step explanation:

Machine Breakdown   Probability      Cumulative-Distribution-Rang         Rang

Per week    

0                                     0.10                              0.10                                    0-9

1                                     0.10                             0.20                                   10-19

2                                     0.20                             0.40                                  20-39

3                                     0.25                              0.55                                   40-64

4                                    0.30                             0.95                                      65-94

5                                       0.5                              1.0                                      95-99

8 0
3 years ago
What is 3/4 plus 3/4
ser-zykov [4K]
3/4 + 3/4 = (3 + 3)/4 = 6/4 = 3/2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What numbers are 0.6 unit from 1.3 on a number line?
ruslelena [56]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

HOEP IT HELPS I TRY MY BEST

6 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A jar of natural peanut butter normally cost four dollars today it's on sale for $3.60 what is the percentage of the discount
kakasveta [241]
$4 is the original price of the jar consisting of peanut butter so therefor it = 100%. It's for sale at $3.60, so we divide $4 by 100% so we get the percentage for each cent and then we times it by 3.60 to get the percentage for $3.60 which is 90%. Now we subtract 90% from 100% to get the discounted percentage for 40cents :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 3 and 5/9 subtracted by 1 and 7/8
    12·2 answers
  • 531.75 is 75% of what amount<br>​
    6·1 answer
  • Please help right away
    12·1 answer
  • . A random sample of 100 children with working mothers showed that they were absent from school an average of 6 days per term wi
    12·1 answer
  • 2ysquared+2(6ysquared-9)=
    14·1 answer
  • Write each number in standard notation
    8·2 answers
  • Please help me i need help so bad if you can you are amazing thank you, you are the best :)
    8·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRANLIEST IF YOUR ANSWER IS CORRECT!
    9·2 answers
  • Formula is S=2nr squared<br>If r=7 and n=3.14,calculate S rounded off to two decimal places.​
    5·1 answer
  • Use Green's Theorem to evaluate C F · dr. (Check the orientation of the curve before applying the theorem.) F(x, y) = x + 10y3,
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!