1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
6

Joelle bought some fruit at the store. They bought 5 apples and a bunch of bananas. The bananas cost $1.50, and the total cost w

as $5.24. How much did each apple cost?
Define your variable: a represents…
Write an equation using your variable that matches the situation.
Solve your equation. Show all your steps.
Write your answer in a complete sentence.
Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
4 0

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

we already know the cost of the banana's and it gives us the total price including apples. So $5.24 - $1.50 = $3.74, and the 3.74 is the cost of apples

You might be interested in
If triangle abc~triangle rpq ar(triangle abc)/ar rpq is equal to
jasenka [17]

Answer:Search it up

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Someone pls help me :)
klasskru [66]

1.

25%

.3 + .2 + .15 + .1 = .75

1.00 - .75 = .25

2.

120 students

There are 400 total students

.3 * 400 = 120

4.

tennis-

.1 * 400 = 40 students prefer tennis

football-

.25 * 400 = 100 students prefer football

140 students like football/tennis

5.

400 students

There are four quarters in a whole

.25% = 100

100 * 4 = 400

4 0
3 years ago
Please help asap !!!!!
Natasha2012 [34]

Answer:

<em>XY = 92 units</em>

Step-by-step explanation:

<u>Similar Shapes</u>

Two shapes are similar if all their corresponding side measures are in the same proportion.

The triangles UVW and YVX are similar because their side lengths are in the proportion 1:2, given the tick marks provided in the drawing.

This means that the measure of VX is twice the measure of VW,

The measure of YV is twice the measure of UV

The measure of XY is twice the measure of UW

This last proportion gives the equation:

z + 46 = 2z

Solving for z:

z = 46

Thus, XY = z+46 = 92

XY = 92 units

6 0
3 years ago
2.4 liters of water is poured into a pitcher that now contains 10.1 liters of water. Which equation represents this?
Alenkinab [10]
I couldn’t figure out d answer to This hope this helped
8 0
3 years ago
Which values of x satisfy this equation √x^2-10x+25+12√x=15√x
Effectus [21]

Answer:

If I am not mistaken, I believe the answers are 1.425 and 17.57, so A and D.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone smart please help me!!!
    7·1 answer
  • Why<br>do we use<br>quartz clock<br>​
    13·1 answer
  • Calculate the mean given the frequency table
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    12·1 answer
  • 36 into the ratio 4:5​
    12·1 answer
  • Solve a=b+3/c-2 for c
    6·1 answer
  • The midpoint M of CD has coordinates (0,4). Point C has coordinates (0,5). Find the
    9·2 answers
  • Find the value of x in here​
    5·1 answer
  • Find the value of x. Round the length to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • How many steps did all of Sweatcoin users take in total during first 5 months of y2022 ?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!