1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
8

What is the shaped called that looks like a rectangle with sides of a triangle (has 6 sides)

Mathematics
1 answer:
Oxana [17]3 years ago
6 0

Its called a hexagon.

You might be interested in
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE HELP ME!!!!
Setler79 [48]
I’m pretty sure it’s 9/10 - 2/5. I’m sorry If it’s wrong
4 0
3 years ago
A hockey puck strikes a wall at an angle of 30 degrees. the puck then travels away from the wall at the same angle.
patriot [66]

Two or more angles whose sum is 180° are called supplementary angles. The measure of the ∠y is 120°.

<h3>What are supplementary angles?</h3>

Two or more angles whose sum is 180° are called supplementary angles. If a straight line is intersected by a line, then there are two angles form on each of the sides of the considered straight line. Those two-two angles are two pairs of supplementary angles. That means, that if supplementary angles are aligned adjacent to each other, their exterior sides will make a straight line.

Given the puck strikes the wall at an angle of 30°, it goes away at the same angle of 30°. Therefore, the measure of angle y can be found using the sum of the angle as a supplementary angle. Thus, we can write,

30° + ∠y + 30° = 180°

60° + ∠y = 180°

∠y = 180° - 60° = 120°

Hence, the measure of the ∠y is 120°.

Learn more about Supplementary Angles:

brainly.com/question/2882938

#SPJ1

5 0
3 years ago
Will someone help me on this problem
ASHA 777 [7]
1 week = 7 days
1 gallon = 16 cups ⇒ 1 cup = 1/16 gallon

1.5  cups = 1.5 · 1/16 gallon = 15 · 1/160 gallon = 3/32 gallon

1.5 cups per day = 3/32 gallons per day = 7 · 3/32 gallons per week
= 21/32 gallons per week
5 0
3 years ago
Please help me i’m struggling horribly :( ty
Travka [436]

Answer:

A $40.00

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A-2. a=10 expression of the value is<br><br>​
Inessa05 [86]

Answer:8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4 bananas and 3 peaches cost $10. We can represent this information as 4x +3y = $10. The x represents the cost of bananas and th
    15·1 answer
  • An airplane flew 4 hours with a 25 mph tail wind. The return trip against the same wind took 5 hours. Find the speed of the airp
    11·1 answer
  • Which number has the same value as 28 tens?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP SOLVE THE PHOTO
    9·1 answer
  • Lake Superior,along the U.S Canadian border,has a maximum depth of 1.333 thousand feet. There are 5,280 feet in one mile.How dee
    8·1 answer
  • 50/63 subtract 18/63
    7·2 answers
  • A recipe calls for 2 eggs every 7 cups of milk. How many eggs were used if 20 cups of milk were used
    9·1 answer
  • What is "$96 spent in 4 hours" written as a unit rate in minutes?
    13·2 answers
  • Hey can someone please help me or help me understand
    10·1 answer
  • You decide you need a new computer. The cost of the computer is $840. However, the store also offers a rent to own option with w
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!