1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
3 years ago
12

The local jewelry store marks up the price of a necklace by 65% before selling them. If the store paid the distributor $85 per n

ecklace how much will a necklace cost in the store
Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
6 0
In the store, the necklace will cost $140.25. This is because we are taking the price of 85$ and adding on an extra 65% of it to the number.

85(1.65) = 140.25
You might be interested in
You are graphing Rectangle ABCD in the coordinate plane. The following are three of the vertices of the
egoroff_w [7]

Are you looking for D on the graph? if so, then the final coordinate to complete the rectangle is (-2,-8)

3 0
3 years ago
Mrs, Hughes' class has 22 students.Her principal tells her that her class will increase to 30 students. Which equation can be us
Ipatiy [6.2K]
First: work out the difference (increase) between the two numbers you are comparing. Increase = New number - Original Number

Then: divide the increase by the original number and multiply the answer by 100. % Increase = Increase ÷ Original Numberx100<span>
30 - 22 = 8
8</span> ÷ 22x100 = 36.3636363636
6 0
3 years ago
A local sorority sold hot dogs and bratwursts at the spring fling picnics. The first day they sold 8 dozen hotdogs and 13 dozen
Kisachek [45]

Answer:

Hotdogs are $12.00 for the dozen or $1.00 each

Bratwursts are $18.00 for the dozen or $1.50 each

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In U.S. dollars (to the nearest cent) this is equivalen
Stels [109]
This is approx $400 in US dollars when comparing 460 Canadian dollars<span />
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 Harry Potter but cost $20. To purchase the whole set of seven books it would take 6 times as much. How much would it cost to b
svlad2 [7]

Answer:

$120

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many lines of rotational symmetry does this shape have?
    11·1 answer
  • Find the value of x in the isosceles triangle shown
    15·1 answer
  • Which similarity postulate or theorem can be used to verified that the two triangles shown below are similar? PLEASE HELP ASAPP
    10·1 answer
  • A quadratic function y = f(x) is plotted on a graph and the vertex of the resulting
    10·1 answer
  • For a hypothesis test of the claim that the mean amount of sleep for adults is less than 6 hours, technology output shows that t
    14·1 answer
  • Which situations can be modeled by a linear function?
    6·1 answer
  • Find the value of x.<br> Please help
    10·2 answers
  • Please use the image to solve it
    8·1 answer
  • Helppppp me its for a grde
    14·1 answer
  • QUESTION 9
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!