1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
13

HELP PLEASE IMMEDIATELY!! Jordan plans to carpet his living room. The dimensions of his living room are 11 feet by 12 feet. The

carpet is sold for $12.50 per square foot. What is the cost of the carpet for the living room?
Mathematics
1 answer:
irakobra [83]3 years ago
7 0

Answer:

$16.50

Step-by-step explanation:

Multiply 11 by 12

Then times the amount you get from multiplying 11 and 12

You might be interested in
15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce
Vlad [161]
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please ;-;!!!!! Use a coordinate grid to create a map of a town with at least five different locations, such as a house,
Sholpan [36]
A. Our diagram have six location: my house (2,1), a movie theater (5,3), the school (6,6), the police station (3,-2), the airport (-3,3), and the mall (-2,-3)

B. Distance between my house and the movie theater:
To calculate the distance we are going to use the points (2,1) and (5,3) to create a right triangle with tow legs of measures 3 and 2; the hypotenuse of the right triangle will be the distance between my house and the movie theater.
Using the Pythagorean theorem:
d^2=3^2+2^2
d^2=9+4
d^2=13
d= \sqrt{13}
We can conclude that the distance between my house and the movie theater is \sqrt{13}

Our second distance is the distance between the police station and the airport:
This time we are using the points (3,-2) and (-3,3) to create a right triangle with legs of measures 6 and 5; the hypotenuse of our triangle will be the the distance between our points:
d^2=6^2+5^2
d^2=36+25
d^2=61
d= \sqrt{61}
We can conclude that the distance between the police station and the airport is \sqrt{61}

C. Distance form the park to the Fire Station:
d^2=3^2+1^2
d^2=9+1
d^2=10
d= \sqrt{10}
We can conclude that the distance from the park to the Fire Station is \sqrt{10}

Distance from the stadium to the mall:
d^2=2^2+1^2
d^2=4+1
d^2=5
d= \sqrt{5}
We can conclude that the distance from the stadium to the mall is \sqrt{5}

D. What is the distance between your house and the mall?
Answer:
d^2=4^2+4^2
d^2=16+16
d^2=32
d= \sqrt{32}
d=4 \sqrt{2}
We can conclude that the distance between my house and the mall is 4 \sqrt{2}

What is the distance between the movie theater and the school?
answer:
d^2=3^2+1^2
d^2=9+1
d^2=10
d= \sqrt{10}
We can conclude that the distance between the movie theater and the school is \sqrt{10}

7 0
2 years ago
A shopkeeper bought 5 dozen pen for rs 480 . If she sold all the pens at the rate of rs 9 per pen . Find profit / loss percent​
lakkis [162]

Answer:

12.5%

Step-by-step explanation:

1 dozen=12

5 dozen= 60

Earnings= 9x60= rs 540

Profit= 540-480= rs 60

Percentage profit= 60/480×100%=12.5%

Brainlist please

5 0
2 years ago
Solve the following equation. Please show all work x/x-2+x-1/x+1=-1
Ainat [17]
Im not sure but i think its 1.22474487 

sorry just in case its wrong :(
4 0
3 years ago
Evaluate the expression |-16|-|-2|
DIA [1.3K]
<h2>Answer:</h2><h2>14</h2><h2></h2><h2>Hope this helps!!</h2>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A vendor buys milk at a certain price, adds water and sells the adulterated milk at the same rate as he bought it for. He makes
    8·1 answer
  • Which is the graph of the inequality?<br><br> 5y + x &gt; -10?
    9·1 answer
  • If a polygon is a square or a rectangle one may find the perimeter by
    14·1 answer
  • Allie builds a new bookcase with 8 shelves. She can put 30 books on each shelf. How many books can the bookcase hold?
    8·2 answers
  • In a company, it takes 4 employees 4 days to complete a taIn a company, it takes 4 employees 4 days to complete a task. It would
    13·2 answers
  • PLEEEEASE HELP!!!! QUICK
    8·1 answer
  • A student is attempting to solve the equation below for the variable x. Which of the statements below best applies to the mathem
    12·1 answer
  • Two lines intersect in more than one point<br><br> always<br> sometimes<br> never
    15·1 answer
  • The value of 2 in2,783 is what timesthe value of 2 in 7,283
    7·2 answers
  • The twenty-six coins in my pocket are all dollar coins and quarters, and they add up to seventeen dollars in value. How many dol
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!