1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
2 years ago
5

Two students were shopping for school supplies. They need spirals which cost x dollars and pens which cost y dollars. One studen

t bought 2 spirals and 3 pens for $8.66. Another student bought 4 spirals and 5 pens for $15.20. Find the unit cost of a spiral.
Mathematics
1 answer:
vfiekz [6]2 years ago
8 0

Answer:

x=1.15

y=2.12

Step-by-step explanation:

look at the picture ..........

You might be interested in
Using the side lengths, 20, 15 , 15 , determine whether the triangle is acute, obtuse, or right
Ymorist [56]

acute, hope this helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
-90 = -100 + x help need answer
d1i1m1o1n [39]

Answer:

10 =x

Step-by-step explanation:

-90 = -100 + x

Add 100 to each side to isolate x

-90+100 = -100+100 + x

10 =x

4 0
2 years ago
Tyler earned $364.80 at his job when he worked for 16 hours. How much money did he earn each hour?
oksano4ka [1.4K]

Answer: $22.80/hour

Step-by-step explanation: 364.80 : 16 = 22.80

5 0
2 years ago
Ling our 1500 in a savings account the simple interest rate is 1.5% how much simple interest will he earn after three years
natima [27]

Answer:

Step-by multiply 1500 × 0.015 × 36 to get that:

The interest is: $810.00

4 0
3 years ago
Jack is working two summer jobs, making $22 per hour tutoring and making $9 per
konstantin123 [22]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each
    15·2 answers
  • Ann will run less than 26 miles this week. So far, she has run 15 miles. What are the possible numbers of additional miles she w
    7·1 answer
  • Graph the solution...please helppp me
    7·1 answer
  • Which graph represents the solution set of this inequality?
    13·1 answer
  • A cab company charges $0.80 per mile plus $2 for tolls. Melissa has at most $16 to spend on her cab fare. Write and solve an ine
    10·1 answer
  • Algebra: Find x<br> ....
    9·1 answer
  • 2(w-1)+8=6(2w-4) please help w=?
    15·1 answer
  • Steven earns extra money babysitting. He charges $37.00 for 4 hours and $55.50 for 6 hours. Enter an equation to represent the r
    9·2 answers
  • Please help i beg u this is my 4th time asking​
    12·1 answer
  • Identify the undefined term that best models each object. a crease in a garment.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!