1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Law Incorporation
[45]
3 years ago
5
Two students were shopping for school supplies. They need spirals which cost x dollars and pens which cost y dollars. One studen
t bought 2 spirals and 3 pens for $8.66. Another student bought 4 spirals and 5 pens for $15.20. Find the unit cost of a spiral.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
vfiekz
[6]
3 years ago
8
0
Answer:
x=1.15
y=2.12
Step-by-step explanation:
look at the picture ..........
Send
You might be interested in
The triangles are similar. The ratio of the lengths of their corresponding sides is 25:45, or 5:9. Find the ratio of their perim
TEA [102]
<span>ratio of their perimeters and the ratio of their areas would be </span>5:9 and 25:81
6
0
3 years ago
The value of n is a distance of 3 units from 1 1/2 on a number line. Click on the number line to show the possible values of n.
Naddika [18.5K]
I’m pretty sure the answer is 3 :)
4
0
2 years ago
Three numbers multiplied together give an answer of -12. The sum of two of the numbers is zero. What could the three numbers be?
Angelina_Jolie [31]
-2,2,3 since 2*-2*4 = 12 and -2+2=0
3
0
2 years ago
Please write the equation and solve:
Olegator [25]
A nonmember would have to go skating 11 times a year and a member would have to go skating 12 times a year.
They each paid $110.
I hope this is correct!
Good luck:)
3
0
3 years ago
Which digit could be the ten millions place that is less than 55,000,000 but greater than 25,000,000
Keith_Richards [23]
The answer is B hope this helped
8
0
3 years ago
Other questions:
Luna has 54 apples she gave 45 apples how many apples she has in all
10
·
1 answer
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7
·
1 answer
Please i really need help
6
·
1 answer
Select the inequality that corresponds to the given graph. graph of an inequality with a dashed line through the points negative
7
·
2 answers
This is Slope-Intercept Form! How do I write the slope intercept form for this Graph???
9
·
2 answers
Which is not an equation of the line going through (3, -6) and (1,2)
8
·
2 answers
What is an equation in standard form of the line that has x-intercept 1 and y-intercept 4?
12
·
1 answer
CAN SOME PLEASE HELP ITS AN I EMERGENCY
12
·
2 answers
(4, 2); slope = 3<br> How do you do this problem and show work
15
·
1 answer
Evaluate 4x squared - 8x + 8 when x = -6
8
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!