1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
14

due today! The price of an ice cream cone is $2.75. You buy one for yourself and another for your little brother. How much sales

tax will you pay? The sales tax rate is 7.5% How much sales tax will you pay?
Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
8 0

Answer:

$0.41

Step-by-step explanation:

1 ice cream cone: $2.75

2 ice cream cones: 2 * $2.75 = $5.50

7.5% of $5.50 =

= 0.075 * $5.50

= $0.4125

Answer: $0.41

You might be interested in
?????????!??!!?!?!?!?!?!?!?
vivado [14]

Answer:

Option 4:  y > 2x

                x + 2y < -8

Step-by-step explanation:

Taking first equation:

y > 2x

Putting x = 0

y > 0

Putting y = 0

0 > x

So the blue line in drawn according to first equation.

Taking second equation:

 x + 2y < -8

Putting x = 0

 2y < -8

y < - 4

putting y = 0

 x < -8

So the red line is drawn accordingly.

i hope it will help you!

7 0
2 years ago
Kelsey jog 60 feet in 6 second what is thus rate in miles per hour round to the nearest tenth
GenaCL600 [577]

Answer:10

Step-by-step explanation: divide 60 by 6

5 0
3 years ago
35% of f is 14. What is f? Enter your answer as a numeric expression.​
Nata [24]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

14/35 = f/100

35f = 14 x 100

f = 14 x 100 /35

f = 40

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A quadrilateral with only one pair of parallel sides is called a
shusha [124]
Its called a Rhombus
8 0
3 years ago
Can you help my brother with this question 3 pls
cricket20 [7]
They are not equivalent fractions. You will have to turn 3/4 into an 8th, so multiply it by two, (6/8) and plot that on a graph. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the last angle pls add steps !!!
    5·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • What's the word form of 20.65
    8·2 answers
  • Write about a real-life situation that could be described with the expression 1286 +953.
    5·1 answer
  • X= 4y +7<br> 2x - 6y= 12
    7·2 answers
  • 6. Which of the following will NOT produce more
    8·1 answer
  • Use elimination to solve each system below.
    8·1 answer
  • Which expressions represent the same value? <br> Please helpp
    12·2 answers
  • I was never taught how to do this... some one help me.
    7·2 answers
  • The garden shown at right is divided into two section by a fence. If the quadrilateral section is a square, what is the square a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!