1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
9

3-1/3n< 6;n>-9 What is n???

Mathematics
1 answer:
r-ruslan [8.4K]3 years ago
6 0

Answer:

i don't understand your question, but i'll try to the best of my ability.

the answer to that is:

-8.33333333333

Step-by-step explanation:

let me break this down into a way you might understand.

1: 3-1=2

2: 2 divided by 3=0.66666666666.

3: i don't know if the "< 6;n>", was meant to be in the equation, so i just added the rest of it up.

if that's not right let me know. i'm pretty clueless sometimes, and this might just be a higher level of math that i don't know.

you're welcome though, (i suppose..) and have a great day.

You might be interested in
The value of an explanatory variable is 5, while the corresponding value of the response variable is 15. What would be the coord
vampirchik [111]

An explanatory variable is a type of independent variable. A response variable is a type of dependent variable. An explanatory variable is used to predict or explain differences in the response variable.

The first coordinate corresponds to independent variable and the second coordinate corresponds to dependent variable.

Since independent variable takes value 5 and dependent variable takes value 15, then the point (5,15) would be the  point when plotted on a scatterplot.

Answer: correct choice D

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah bought 3 1/2 pints of blueberries to make jelly. She ate 3/4 of a pint of berries on her way home. How many pints of berri
AnnyKZ [126]

Answer:

11/4 or 2.75 pints

Step-by-step explanation:

We want to find the difference between the original amount of blueberries and the amount she ate

original amount-amount ate

3 1/2 -3/4

To subtract, we need common denominators

The common denominator of 2 and 4 is 4

3 1/2=7/2

Multiply by 2/2 to get a common denominator of 4

7/2*2/2=14/4

Now, we have common denominators and can subtract

14/4-3/4

Subtract the numerators, and leave the denominators as 4

11/4 =2.75

She has 11/4 or 2.75 pints left

8 0
3 years ago
I divided 3/5 of a pound of butter evenly into 3 dishes how much butter did i put in each dish
Delvig [45]
5.333333333333333333
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per
zalisa [80]

Using a linear function, it is found that Sarah can use 3.7 gigabytes while staying within her budget.

<h3>What is a linear function?</h3>

A linear function is modeled by:

y = mx + b

In which:

  • m is the slope, which is the rate of change, that is, by how much y changes when x changes by 1.
  • b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0, and can also be interpreted as the initial value of the function.

Considering the flat cost as the y-intercept and the cost per gigabyte as the slope, the cost of using g gigabytes is:

C(g) = 4g + 69.

She wants to keep her bill at $83.80 per month, hence:

C(g) = 83.80

4g + 69 = 83.80

4g = 14.80

g = 14.80/4

g = 3.7.

Sarah can use 3.7 gigabytes while staying within her budget.

More can be learned about linear functions at brainly.com/question/24808124

#SPJ1

7 0
2 years ago
The Sum of three decimal numbers is 6 what could the numbers be? Chose all that apply
Ierofanga [76]

Answer:

it is B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A _____ is a section on a number line where few to no data points fall.
    10·1 answer
  • Lenny loanz borrowed $8000 for a used car and paid 9
    7·1 answer
  • Show why the limit as x approaches 0 (csc(x)-cot(x)) involves an indeterminate form, and then prove that the limit equals 0.
    12·1 answer
  • Campatible numbers are numbers in a problem that are easybto compute
    9·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Can someone help me I need it asap
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6x + 7- 12.2 - (32 + 2) - x?
    12·1 answer
  • Alexander needs to collect at least 120 cans for a food drive to urban community service credit he has already collected 64 item
    12·1 answer
  • The elevations, in feet, of three cities are marked on the number line shown below.
    8·2 answers
  • Kyle needs to build a crate in the shape of a rectangular prism. The crate must have a volume of 160 cubic feet, and a height of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!