1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
11

2.5 years = (how many weeks)

Mathematics
1 answer:
ziro4ka [17]3 years ago
6 0

Answer:

130.357 weeks

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mary is also a civil engineer, and she is building a triangular community garden. She knows two angles in the triangular garden,
pantera1 [17]

Answer:

A= 61

B=119

Step by step:

a; interior angle

180-(27+92)

=180(119)

=61

b; exterior angle

180-61

=119

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What trigonometric ratio is defined as the length of the opposite leg divided by the length of the hypotenuse?
aleksley [76]

SOH CAH TOA

Sine is opposite over hypotenuse so you're answer is C.

:)))

8 0
3 years ago
L = $20 r = 4% t = 2 years
Annette [7]
I'm guessing this is a question about interest rates? If you have $20 that increases by 4% in one year, you need to multiply 20 by 1.04. This gets you $20.8.

If you are talking about compound interest, we will take this number and multiply it again by 1.04 for the second year. 20.8 x 1.04 = $21.632. 

If it is instead simple interest, we will simply add another .8 dollars for each year, instead of getting 4% interest compounded every year onto the new value. This gets you $21.6.
7 0
3 years ago
Rewrite as a simplified fraction. 2. 14 ‾ = ?
SOVA2 [1]

Answer:

1/7

Step-by-step explanation:

- I can't really tell what the fraction you have is, I am assuming it is 2/14. If that is correct, simplify by finding a common number.

- Ask yourself, what can both be divided by? (Answer is 2)

- Knowing both simplify by 2, divide the numerator (top) and denominator (bottom) by 2.

- You should get 1/7 (2/2 = 1 and 14/2 = 7)

- If you have any further questions on this topic please let me know. I would be glad to help anytime!

6 0
3 years ago
At Grab & Go Grocery, you can buy 4 yogurt cups for $5. If the unit price stays the same, how much would it cost to buy 10 y
Oduvanchick [21]

Answer:

12.50

Step-by-step explanation:

Each yogurt is $1.25. 1.25 x 4 = 5. so 1.25 x 10 = 12.50.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 9-(6-(-2))*(-9)
    8·2 answers
  • Ann, ben and Cheryl share some money in the ratio 3:7:10
    7·1 answer
  • Critique each of the following proposed research plans. Your critique should explain any problems with the proposed research and
    10·1 answer
  • Find the mean median and mode for 3,5,2,4,3,4,3,5,16
    10·2 answers
  • Can you help please?
    6·1 answer
  • I need the answer in 15 mins!!!
    11·1 answer
  • The ratio of corresponding side of similar triangles is 5:2, then find the ratio of their areas ​
    9·1 answer
  • Find the slope of the line. ​
    11·2 answers
  • Please help! Will give Brainliest!
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=9%20%20%5Ctimes%20%20%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%2012" id="TexFormula1" title="9 \times \frac{3}{4
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!