1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
3 years ago
14

To download movies off the internet, you must pay $1.99 per movie, plus a one time fee of $5.50. Write an expression to show the

total cost to download n movies.
Mathematics
2 answers:
fgiga [73]3 years ago
7 0

Answer:

1.99n+5.50

Step-by-step explanation:

per movie means you multiply the price of each movie, 1.99, with the number of movies, n. You then simply add 5.50 because it is a one time fee.

Reptile [31]3 years ago
5 0
Y=1.99x+5.50 is the equation for your paragraph
You might be interested in
HELP ME PLEASE !!!!!!!!
anzhelika [568]

Answer:

the second one is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The team scored 71 points in the last game. Alice, Bianca,Camila,and Dasha each scored 14 points. The remaining 3 girls on the t
poizon [28]

Answer:

5 points

Step-by-step explanation:

Alice, Bianca, Camila, and Dasha each scored 14 points.  14 x 4 = 56

56 + 15 = 71

3 x 5 = 15

The three remaining girls scored 5 points each.

4 0
3 years ago
Solve this for me please I will mark brainliest?
Alexandra [31]

Answer:

There were 53 cakes ordered.

Step-by-step explanation:

☆Cross multiply.

\frac{3 \: cakes}{50.67 \: dollars}  =  \frac{x}{895.17 \: dollars}  \\  \\  \frac{50.67x}{50.67}  =  \frac{2685.51}{50.67}  \\  \\ x = 53

▪Happy to help <3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
C and d please help me im stuck i promise i will give a thank
Troyanec [42]

Answer:

attach the graph in orfer for us to answer

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
I needed some - with some bop in it-
Naya [18.7K]
I flew past the whip with that blunt in my mouth
Watch the swervin', that whip had a cop in it (Woo)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If the ratio of students packing a lunch to those buying lunch is 2:9, then the number of students buying lunch is ______ times
    12·1 answer
  • Determine the relation of the following lines: y = -2x + 4 and y = -2x + 1.
    12·1 answer
  • Bill says that he can add 23 and 40 without regrouping. Is bill correct? How do you know?
    11·2 answers
  • The show the work for these problems
    13·1 answer
  • Which of the following functions gives the length of the base edge, a(V), of a right square pyramid that is 8 inches tall as a f
    11·1 answer
  • Is 0.734734734 rational or irrational
    9·2 answers
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • Factor 4x^2-9x-9 and show work.<br><br> please explain the steps taken
    13·1 answer
  • What is the solution to the equation?
    7·1 answer
  • ¿como se representa 13 enteros 3/4 en numero decimal?<br> la necesito para hoy y rapido porfa
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!