1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
13

Mya runs around a 400 m track at a constant speed of 250 m/min. how many minutes does it take Mya to complete four laps of the t

rack
Mathematics
1 answer:
Sauron [17]2 years ago
4 0

Answer:

6.4 laps

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Arun took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $4 plus $4.25 per mile. The total fare
Natasha2012 [34]

Here we must write and solve a linear equation to find the number of miles that Arun traveled in the taxi. We will find that Eva traveled 11 miles.

So we know that the taxi charges a fee of $4.10 and then a plus of $0.50 per mile.

So if you travel for m miles, the cost equation is:

C(m) = $4.10 + $0.50*m

Now, we know that for Eva the total fare (total cost) was $9.60, then we need to solve:

$9.60 = C(m) = $4.10 + $0.50*m

$9.60 = $4.10 + $0.50*m

$9.60 - $4.10 = $0.50*m

$5.50 = $0.50*m

$5.50/$0.50 = m = 11

This means that Arun traveled 11 miles in the taxi.

5 0
2 years ago
Need help to find the unit rate
Elodia [21]
2 miles: 1/2 hour
? mile: 1 hour
(2÷1/2)mi/h or B is your final answer. Hope it help!
5 0
3 years ago
If 1once of toppings costs. .50 how much would 11onces be
dybincka [34]

Answer:

If one ounce of toppings cost $0.50, then you would need to take $0.50*11

.5*11= 5.5

11 ounces would be $5.50

hope this helps ;)

6 0
2 years ago
Which classification best describes the following system of equations? 3x+6y-12z=36 x=2y-4z=12 4x+8y-16z=48 inconsistent and dep
Viktor [21]

<u>Answer:</u>

Consistent and dependent

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given the following equation:

1. 3x+6y-12z=36

2. x+2y-4z=12

3. 4x+8y-16z=48

For equation 1 and 3, if we take out the common factor (3 and 4 respectively) out of it then we are left with x+2y-4z=12 which is the same as the equation number 2.

There is at least one set of the values for the unknowns that satisfies every equation in the system and since there is one solution for each of these equations, this system of equations is consistent and dependent.

6 0
2 years ago
A surveyor measures a road as being 69.3km long, however there is a 1℅ error in this measurement .What is the true length of the
Vaselesa [24]

Answer:

69.993

Step-by-step explanation:

Using the percentage error formula:

Percentage error = (true - measured value / true measurement ) * 100%

1% error in measurement

1% of 69.3

0.01 * 69.3 = 0.693

True measurement = error in measurement + measured value

True measurement = 0.693 + 69.3

Actual measurement = 69.993

Hence, actual measurement = 69.993.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of a rectangle with a length of (4x)^3/2 and a width of 12x^3/4
    9·1 answer
  • What is the value of x in the following equation?<br> X/29=0.04
    6·1 answer
  • Three boxes of baseball cards weigh 99 pounds how many pounds do 4 boxes weigh
    14·2 answers
  • Which of the tables represents a function? (Please refer to image)
    6·1 answer
  • A stereo speaker in the shape of a triangular pyramid has a height of 8.25 inches. The area of the base of the speaker is 22 squ
    6·1 answer
  • Find the area. Simplify your answer.
    5·1 answer
  • Find the slope of the line
    10·1 answer
  • I am still stuck on this basic math question. Rosa has 3 3/4 pounds of dough. She uses 1/8 of a pound for one roll. How many rol
    5·1 answer
  • Is (x+1) a factor of the function f(x) = 7x^4 – 5x^3 – 10x² + 2x, and why?
    10·1 answer
  • Help please answer FAST for BRAINIEST!!!!<br> 2x^2 • 8x^-2/ 4x^-2 y^6<br> Please SIMPLIFY!!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!