1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
12

what are polynomials abd how can we classify through identification of degree and leading coefficient​

Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
5 0

Answer:

A polynomial consists of the sum of distinct algebraic clumps (called terms), each of which consists of a number, one or more variables raised to an exponent, or both. The largest exponent in the polynomial is called the degree, and the coefficient of the variable raised to that exponent is called the leading coefficient.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ye has his own business. He checks his sales receipts three times a day, his afternoon sales were 50$ more than his mourning sal
IRINA_888 [86]

Answer:

The answer is 150

Step-by-step explanation:

It's 150 because ye evening sales are three times of his afternoon sales.

SO that means you have to times 50x3=150 or you can add 50+50+50=150. there is your answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square postage stamp has area 1240 mm^2 about how long is each side?
Shtirlitz [24]
Sq.root of 1240 is approx 35 mm
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME PLEASE!!!
AleksAgata [21]

Answer:

cant not see the photo honey

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
- 7x² + 2 + 12x – 14 - 10x?
Alisiya [41]

I'm not sure what you're asking but if you're looking for simplification, here it is. -7x² + 2x - 12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the pay for the following day of a
DedPeter [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

The person works 8.5 hours that day at a rate of $16/hr. 16 x 8.5 = $136

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please work this out for me.
    9·1 answer
  • I need help with number 5 please!
    10·1 answer
  • PWEASE HELP IF YOUBARE GOOD AT MATH
    8·1 answer
  • Shayana wants to border her dining room with crown molding. If the room measures 12 feet by 15 feet, how much crown molding will
    11·1 answer
  • joshua wants to run 1 mile. if 1/2laps equals 1/8 mile,how many laps does joshua have to run in order to run 1 mile
    5·1 answer
  • What is 5+5 guys i need help
    11·2 answers
  • Solve for x in each of the following equations.
    15·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • What is 7x1+1x1+1X1+1-0X + 0x2 + 2x simplified
    8·2 answers
  • Which is larger 1/12 or 2 ounces
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!