1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
2 years ago
8

Select the more effective use of correlative conjunctions to join these sentences.

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]2 years ago
8 0

Answer:

b the answer

Step-by-step explanation:

Vadim26 [7]2 years ago
5 0

Answer:

Answer is B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find f (x) = -2x+9 when x=-10
Pani-rosa [81]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

1. plug in -10 for x

-2(-10) + 9

2. multiply -2 x -10 = 20

20 + 9

3. add 20 + 9 = 29

7 0
3 years ago
II.) Simplify the following by applying the laws of indices.
Alik [6]
S I took a test and got it right
8 0
3 years ago
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
(05.06)Which interval on the graph could be described as linear constant?
Yakvenalex [24]
Segment A is a linear constant.  In general a linear constant will be y=k for a horizontal line or x=k for a vertical line.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
15. Which of the following equations was
arlik [135]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c (m is the slope and c the y- intercept )

Calculate m using the slope formula

m = (y₂ - y₁ ) / (x₂ - x₁ )

with (x₁, y₁ ) = (0, 6) and (x₂, y₂ ) = (6, 0)

m = \frac{0-6}{6-0} = \frac{-6}{6} = - 1

Note the line crosses the y- axis at (0, 6 ) ⇒ c = 6

y = - x + 6 or y = 6 - x ⇒ B

3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are two calculus classes at your school. Both classes have a class average of 75.5. The first class has a standard deviati
    12·1 answer
  • If ann had 10 apples and she gave 6 apples to lailta how many apples does ann have left
    10·2 answers
  • Jerry spend $42 to by some shirts. Each of the shirts cost the same whole-dollar amount. How many shirts could he have bought?
    14·2 answers
  • Ill make you brainliest answer!!
    15·2 answers
  • What is the product? (5r + 2)(3r − 4)
    8·1 answer
  • your telephone bill lists a call that lasted 18 minutes and cost $1.08. how much were you charged for each minute of the call
    10·1 answer
  • Write this fraction in the simplest form 18/4
    6·2 answers
  • Is 40(2x-16y) equivalent to 42-56y
    11·1 answer
  • True or False
    9·1 answer
  • 2/7 +2/5 find the sum and difrence
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!