1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
12

What would go in the blank?

Mathematics
2 answers:
luda_lava [24]3 years ago
8 0

Answer:44

Step-by-step explanation:

Because all angles are the same on a triangle

navik [9.2K]3 years ago
6 0

Answer:

44 degrees

Step-by-step explanation:

its an equilateral triangle. a, b, and c are all 44

You might be interested in
There were 240 students at a primary school. After some new students were transferred into the school, there were 282 students i
stepan [7]

Answer:

Numbers of students at a primary school before= 240

Number of increased students =42

Again,

Increased number of students in percent(%)= 42/240×100%= 17.5%

Therefore 17.5% students are increased this year.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cone has radius 9 and height 12. A frustum of this cone has height 4.
Rom4ik [11]

The radii of the frustrum bases is 12

Step-by-step explanation:

In the figure attached below, ABC represents the cone cross-section while the BCDE represents frustum cross-section

As given in the figure radius and height of the cone are 9 and 12 respectively

Similarly, the height of the frustum is 4

Hence the height of the complete cone= 4+12= 16 (height of frustum+ height of cone)

We can see that ΔABC is similar to ΔADE

Using the similarity theorem

AC/AE=BC/DE

Substituting the values  

12/16=9/DE

∴ DE= 16*9/12= 12

Hence the radii of the frustum is 12  

3 0
3 years ago
A dermatology patient is treated with ultraviolet light having a wavelength of 375 nm. What is the wavelength expressed in centi
sergeinik [125]
1 nanometer = 1 * 10^9 meters

so 1 nanometer =  1 * 10^7 centimeters

375 nanometers =  3,75 *  10^5 centimeters
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Petra was given 12 yards of fabric to make costumes for the school play if each costume requires 1 1/2 yards how many costumes c
solmaris [256]

Petra can make 8 costumes with 12 yards of fabric

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that Petra was given 12 yards of fabric to make costumes for the school play

Each costume requires 1\frac{1}{2} yards

<em><u>To find: number of costume Petra can make</u></em>

The number of costume Petra can make is calculated by dividing the total fabric she has by fabric needed for one costume

\text {number of costume Petra can make }=\frac{\text {total fabric she has }}{\text {fabric needed for one costume }}

Total fabric she has = 12 yards

Fabric needed for 1 costume = 1\frac{1}{2} = \frac{2 \times 1 + 1}{2} = \frac{3}{2} yards

Therefore,

\text {number of costume Petra can make }=\frac{12}{3 / 2}=\frac{12}{3} \times 2=8

Thus petra can make 8 costumes with 12 yards of fabric

7 0
3 years ago
Ed earns a $100 commission on each computer he sells plus a base salary of $50,000. Which inequality can be used to find how man
PolarNik [594]
50,000 + 100x > 75,000
X> 250
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions does the system of equations below have?<br> y= 3x + 4<br> y+ 6 = 3x
    8·2 answers
  • A bicycle manufacturing company makes a particular type of bike. Each child bike requires 4 hours to build and 4 hours to test.
    13·1 answer
  • It took Samantha 324 minuets to cook an 18 pound turkey. How many minutes per pound did it take to cook the turkey
    6·1 answer
  • If 3x+y=4 then what is the value of 1/y
    15·1 answer
  • 1. ) Some number was added to 7.4. This sum was then divided by 18. Finally, the quotient was multiplied by 6. The product was 6
    11·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    9·1 answer
  • Which system of equations could you use to
    13·2 answers
  • What do i do please help!
    11·1 answer
  • A cube is 6 feet on each side. What is its volume?
    8·2 answers
  • Jana can spend, at most, $200 on school clothes.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!