1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
13

Five Seasons is a merchandiser of packed foods. The company provides the following information for the​ year: Sales Revenue $ 15

6 comma 000 Cost of Goods Sold 66 comma 000 Operating Expenses 67 comma 500 Net Income 22 comma 500 Number of Units Sold 20 comma 000 How much was the unit cost per item of product​ sold? (Round your answer to the nearest​ cent.) A. $ 6.68 B. $ 7.80 C. $ 3.30 D. $ 101.13
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
7 0

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

Sales Revenue $156,000

Cost of Goods Sold $66,000

Operating Expenses $67,500

Net Income $22,500

Number of Units Sold 20,000

To calculate the unitary cost of product sold we need to divide the total cost of goods sold by the number of units sold:

Unitary COGS= Total cogs/number of units

Unitary COGS= 66,000/20,000= $3.3 per unit

You might be interested in
You have no health insurance and you are unemployed. where can you go in your state, county, or city for medical services?
Gemiola [76]
<span>It is not important to always have a health insurance or to be employed in order to see the doctor.

There are many free clinics and Medicaids in many different cities and states, which could help people to avail medical treatment at considerably cheaper prices.

In case, the person is unemployed, they can also avail food stamps for a period of time from the clinics after completing the necessary formalities.

The Free clinics and Medicaids can be searched for on the websites and an online appointment can also be booked.</span>
3 0
3 years ago
Understanding the _____ begins with analysis of market share.
Nana76 [90]
<span>Understanding the trend begins with analysis of market share. Trend analysis plays an very important part in market share analysis. With the help of trend analysis, one can have the idea, if the market is going to be bullish or bearish.</span>
3 0
2 years ago
Match each term with the best definition given blow. Note: Not all definitions will be used.
Virty [35]

Answer:

1. Allocation Base

Definition: A measure that causes or influences the incurrence of a cost.

2. Direct Labor Time

Definition: A source document that shows how a worker spent time each week.

3. Ticket Indirect Costs

Definition: Costs not easily traceable to producing a product, job or service.

4. Job Coat Shoot

Definition: A detailed record of costs incurred to complete a specific job.

5. Job Order Costing

Definition: An accounting system used by companies that offer customized or unique products or services.

6. Materials Requisition Form

Definition: A form that lists the quantity of direct materials to be used in a job.

7. Overapplied Overhead

Definition: The amount of actual overhead is less than the applied overhead.

8. Underapplied Overhead

Definition: The amount of actual overhead is greater than the applied overhead.

9. Predetermined Overhead

Definition: Estimated manufacturing overhead divided by estimated cost driver.

10. Rate Process Costing

Definition: An accounting system used by companies to make standardized or homogeneous products or services.

3 0
2 years ago
an advantage for families with a stay-at-home mother's includes the opportunity for children to from secure attachment true or f
icang [17]

Answer:

true?

Explanation:

4 0
3 years ago
Which of the following is not true of depreciation accounting?
tekilochka [14]

Answer:

B. Depreciation allocates replacement values as part of the matching of revenues and expenses.

Explanation:

Depreciation allocates replacement values as part of the matching of revenues and expenses is not entirely true about depreciation accounting.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You find a certain stock that had returns of 17 percent, -24 percent, 25 percent, and 8 percent for four of the last five years.
    8·1 answer
  • The purchase of raw materials on account in a process costing system is recorded with a:A. Debit to Purchases and credit to Cash
    8·1 answer
  • Juanita is deciding whether to buy a skirt that she wants, as well as where to buy it. Three stores carry the same skirt, but it
    5·1 answer
  • A sales receipt is Group of answer choices used when recording a sale on account used to track cash receipts received from a sal
    12·2 answers
  • The revenue recognition principle guides accountants in​ ________.
    12·1 answer
  • A company recorded 2 days of accrued salaries of $1,500 for its employees on January 31. On February 9, it paid its employees $7
    9·1 answer
  • In the business world, you need this trait so you can stay ahead of the competition. independence risk-taking self-assurance con
    7·1 answer
  • Question 6
    14·1 answer
  • Which 4 sections of the Overview screen can be used to perform a high-level review?
    10·1 answer
  • The present value of a cash flow will _________ be less than the future dollar amount of the cash flow
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!