1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
13

Five Seasons is a merchandiser of packed foods. The company provides the following information for the​ year: Sales Revenue $ 15

6 comma 000 Cost of Goods Sold 66 comma 000 Operating Expenses 67 comma 500 Net Income 22 comma 500 Number of Units Sold 20 comma 000 How much was the unit cost per item of product​ sold? (Round your answer to the nearest​ cent.) A. $ 6.68 B. $ 7.80 C. $ 3.30 D. $ 101.13
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
7 0

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

Sales Revenue $156,000

Cost of Goods Sold $66,000

Operating Expenses $67,500

Net Income $22,500

Number of Units Sold 20,000

To calculate the unitary cost of product sold we need to divide the total cost of goods sold by the number of units sold:

Unitary COGS= Total cogs/number of units

Unitary COGS= 66,000/20,000= $3.3 per unit

You might be interested in
The location-specific advantages argument associated with John Dunning helps explain why firms prefer FDI to licensing or to exp
harkovskaia [24]

Answer:

false

Explanation:

False. The location-specific advantages argument associated with John Dunning does help explain the direction of FDI. However, the location-specific advantages argument does not explain why firms prefer FDI to licensing or to exporting.

quizlet

8 0
2 years ago
In 2020, Neighbor Co-Op Inc. sells 1,000 beverages in glass bottles and receives a $1.00 deposit for each returnable bottle sold
strojnjashka [21]

Answer:

a.

Date                      Account Title                                    Debit                Credit

Dec, 31. 2020       Cash                                              $1,000

                             Customer Deposits                                                  $1,000

b.

Date                      Account Title                                    Debit                Credit

Dec, 31. 2020       Customer deposits                          $800

                             Cash                                                                         $800

c.

Date                      Account Title                                    Debit                Credit

Dec, 31. 2020       Customer deposits                          $120

                             Breakage Revenue                                                   $120

                            Cost of goods sold(0.8 * 120)         $  96

                            Inventory                                                                   $  96

7 0
2 years ago
You have a loan outstanding. It requires making three annual payments at the end of the next three years of $3000 each. Your ban
Oksana_A [137]

Answer:

The final payment would be of amount $9000

Explanation:

The keywords of the question state that the bank needs an equal amount of money by both of the payment procedures. Hence, no matter which payment method I choose on the outstanding loan, the bank would need a sum of 3x3000 = $9000

5 0
3 years ago
A firm in a purely competitive industry has a typical cost structure. The normal rate of profit in the economy is 7 percent. Thi
Mrrafil [7]

Answer:

a. 9%

b. Yes, the firm earning an economic profit of 2%

c. Yes, Industry will see entry or exits

d. Rate of return of economy = 7%

Explanation:

a. Percentage rate of return = Earning ÷ Investment by founders × 100

= $18 ÷ $200 × 100

= 9%

b. Company rate of profit - Rate of profit of economy

= 9% - 7%

= 2% > 0

Yes, the firm earning an economic profit of 2%

c. Yes, Industry will see entry or exits because industry is competitive in nature and would to like to compete to others by satisfying the consumers . In perfect competitive markets there will be no entry or exits and critical characteristics reason companies are free for entry and exit for marginal profits.

d. Industry is competitive , there will be supplier to serve the market and its hard to decide the price of the product.

Hence, the rate of return long run equilibrium earned by firm = Rate of return of economy = 7%

4 0
3 years ago
In year 1, X Company recognized an impairment loss on the trade name for its beverage product, reducing the carrying value from
ziro4ka [17]

Answer:

The value of the intangible will remain at $350,000

Explanation:

The reason is that the International Accounting Standard IAS-36 says that once the impairment is recognized for the intangible assets it can not be reversed which means that the amount reported would be $350,000. The reason is that it is very rare that the asset gain its value and specially those which are intangible assets. Most of the management in the 1990s-2000 tried to recognize a gain on impairment which was unjustifiable to increase their profits for the period so the standard specifically didn't permitted gain on a previously impaired asset.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these statements about cycle inventory is​ BEST? A. Cycle inventory exists to avoid customer service problems. B. Cycle
    9·1 answer
  • In most​ cases, the company is not simply seeking a sale.​ rather, it wants to engage the customer over the long haul in a​ ____
    15·1 answer
  • Evans Inc. had current liabilities at April 30 of $74,100. The firm's current ratio at that date was 1.7.Required:Calculate the
    7·2 answers
  • Which of the following is an example of party retailing?
    8·1 answer
  • Nation A makes is illegal for its citizens to own more than one vehicle in order to reduce emissions. Nation A’s neighbor Nation
    15·1 answer
  • Robert only consumes X and Y, and his indifference curves have the usual convex shape. Consider the consumption bundles (3, 9),
    14·1 answer
  • How people choose among the alternatives available to them is:?
    8·1 answer
  • Write the features of correspondence?​
    12·1 answer
  • doug purchased a new factory building on january 15 2001 for 400,000. on march 1 2020 the building was sold. determine the cost
    6·1 answer
  • The federal government or private associations might fund________to help an entrepreneur finance a new business.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!