Answer:
your answer will be 47000
(2m + 7) - (3 - 4m) = 2m + 7 - 3 + 4m = (2m + 4m) + (7 - 3)
= <u>6m + 4</u>
The answer is 2,-1 i hope this helps you out!
<u>Answer:</u>
The correct answer option is b. Darius will get the better deal buying one 16 ounce bottle.
<u>Step-by-step explanation:</u>
We know that a 16 ounce bottle of the salad dressing is for $3.36 while a 10 ounce bottle is priced at $2.30.
Darius has a coupon for 40 cents off if he buys two 10 ounce bottles. We are to determine what is the better buy.
Price of one 16 ounce bottle = $3.36
Price of two 10 ounce bottles = (2.30 × 2) - 0.4 = $4.2
Therefore, Darius will get the better deal buying one 16 ounce bottle.