1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
3 years ago
10

The tuition at a certain college was $29,793 last year and increased 5.3% from last year to the current year. How much is this y

ear's tuition?
Mathematics
2 answers:
jasenka [17]3 years ago
7 0
First convert 5.3% into a decimal 5.3% = .053
Then multiply by last years tuition 29,793 x .053 = 1,579.02 this is the amount that tuition is increased by. Now add this to last years tuition. 29793+ 1579.02 = 31,372.029
SCORPION-xisa [38]3 years ago
5 0

Answer:

the answer is 67

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Sonny has $75 to spend the night the new Nintendo switch game that he wants to buy requires $93 his parents had they will lend h
Verdich [7]

Answer:

he needs 18 more dollars from his parents

Step-by-step explanation:

93-75=18 therefore he is missing 18 dollars

3 0
2 years ago
I need the answers for 21 and 22
Trava [24]

Answer:

21.b

22.c

Step-by-step explanation:

idk how to explain it lol I did mental math

5 0
2 years ago
In the Volume of Cylinders, Cones and Spheres section, what is the volume of a sphere with a radius of 6in? *
Rudiy27

Answer:

The volume of the sphere is 288π in³

Step-by-step explanation:

To calculate the volume of a sphere we have to use the following formula:

V = volume

r = radius

V = ⁴⁄₃πr³

V = ⁴⁄₃ * π * (6in)³

V = π * ⁴⁄₃ * 216 in³

V = 288π in³

The volume of the sphere is 288π in³

4 0
3 years ago
Please please help me
Semenov [28]
X=3 because you subtract the three on both sides to get x alone. So you get: 7x=21 then you divide seven by 21 and get x=3
5 0
2 years ago
What’s the correct answer
n200080 [17]
The third one would be the correct answer. I separately multiplied each number in the first section by each number in the second section. For instance, 0 x 2 is 0, 4 x 5 is 20, 5 x 3 is 15, and 2 x 0 is 0. All of these numbers are in the third answer.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for the indicated variable u=x-k, for x
    12·2 answers
  • At a restaurant, four people ordered fried crab cakes and four people ordered a cup of gumbo, with a total of $31. If only two p
    13·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • What is the equation of the plane that contains the triangle shown in the diagram?
    9·2 answers
  • A boat is moving due east at 15 miles per hour when it encounters a current LaTeX: \textbf{C} = 2\textbf{i}+17\textbf{j}C = 2 i
    6·1 answer
  • 21 POINTS<br> Does anyone know this I’m super bad at math
    13·2 answers
  • 32. Mariah bought a shirt for $28.50 and a
    5·1 answer
  • A triangle with one angle larger than 90° is called a(n) triangle.
    9·2 answers
  • Brainly for the correct answer!<br> Is <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B0%7D" id="TexFormula1" title="\frac{1}
    11·1 answer
  • Seventy-five students are going to the dance. This was 25% of all the students in the school. What is the total number of studen
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!