1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
15

HElp me please. You will get points.

Mathematics
2 answers:
marysya [2.9K]3 years ago
8 0

Answer:

the mean is 12.5

Step-by-step explanation:

DedPeter [7]3 years ago
8 0
52.8 minutes

Since it’s an estimate choose a midpoint of each category to represent its time value
15 min for 0-30 min group
45 min for 30-60
75 min for 60-90
105 min for 90-120

Then multiply the time for each group by the number of students and add together

15x7+45x27+75x12+105x4 = 2640 minutes
Then divide by the total number of students 50

2640/50=52.8 minutes
You might be interested in
Please help I will mark Brainly
valina [46]

I believe the answer is A. X-Coordinate


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the volume of a cone with the base of 14ft?
Nostrana [21]

Answer:

volume =  \frac{1}{3} \pi {r}^{2} h \\ but \: h = 7 \tan(50 \degree)  \\ h = 8.34 \: ft \\ volume =  \frac{1}{3}  \times 3.146 \times  {(7)}^{2}  \times 8.34 \\ volume = 428.55 \: cubic \: ft

7 0
2 years ago
Someone please help me.
V125BC [204]

Answer:

the 1/5 one is 0.95

Step-by-step explanation:

look it up, silly also im sorry if i got in wrong i need help too and no one is helping me so im helping other people (well trying too)

3 0
2 years ago
A unit of electricity costs 13.2 pence. On average, tanya uses 90 units of electricity per week. She pays for her bill in 12 wee
Scrat [10]

Her electricity bill will be of 14256 pence.

<em><u>Explanation</u></em>

On average, Tanya uses 90 units of electricity per week.

So, the <u>total units of electricity in 12 weeks</u> will be: (90*12)=1080 units

One unit of electricity costs 13.2 pence.

Thus, <u>the total cost for 1080 units</u> will be:  (13.2*1080)pence= 14256 pence.

So, her electricity bill will be of 14256 pence.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Am I right?
MariettaO [177]
Yes, your answer is right.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the domain of the function
    14·2 answers
  • Given the following functions f(x) and g(x), solve f over g (−5) and select the correct answer below:
    10·2 answers
  • How many tens are there in 90,000?
    6·1 answer
  • The average gas mileage m in miles per gallon for a compact car is modeled by
    7·1 answer
  • Solve the equation (linear equation)<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=8%5E%7B2x%2B7%7D%20%3D%20%28%5Cfrac%7B1%7D%7B32%7
    13·1 answer
  • 3x + 2y = A 5x + y = B Eliminating the variable y from the system of equations results in -7x =
    7·1 answer
  • Out or 1,000,000,000.00, how many 10,000.00s are there?
    6·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    9·2 answers
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • Use finite differences to identify the degree of the polynomial that best describes the data. 9 10 11 12 13 14
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!