1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
2 years ago
9

Pls help I’ll give brainliest if you show ur work

Mathematics
1 answer:
tatiyna2 years ago
7 0

Answer:

DB = 20 cm

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

║AB = 12 cm (represented by '<em>a</em>' leg)

║AD = 16 cm (represented by '<em>b</em>' leg)

║DB =  x cm (hypotenuse represented by '<em>c</em>' leg)

<u>These formulas are used to solve for a missing side length:</u>

<em>║a</em> = \sqrt{(c^2 - b^2)}

<em>║b</em> = \sqrt{(c^2 - a^2)}

<em>║c</em> = \sqrt{(a^2 + b^2)}

<u>Because we are solving for side length </u><em><u>c</u></em><u>, we will be using the third formula.</u>

<em>║c</em> = \sqrt{(a^2 + b^2)}

<em>║c</em> = \sqrt{(12^2 + 16^2)}

<em>║c</em> = \sqrt{(144 + 256)}

<em>║c</em> = \sqrt{400}

<em>║c</em> = 20

<u>Therefore, the value for side length DB should be:</u>

║DB = 20 cm

You might be interested in
Is 90 ten times as much as 0.9
Evgen [1.6K]
No it is 0.9x10= 9. 0.9x 100 would be 90
8 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
39 is 5% of what number?
Inessa05 [86]

Answer:

780

Step-by-step explanation:

Explanation:

To get from  

5% to 100% you multiply by 20, so multiply the number in this case 39 by 20 percent.

6 0
2 years ago
What plus what equals -8 ?
Vinil7 [7]

Answer:

-4+-4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The coordinate notation for a translation 5 units right and 6 units down is?
wariber [46]
(x+5,y-6) is the coordinate notation.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Marcello plans to purchase 5 pounds of apples for the week. In addition to the cost of the apples, Marcello will need to pay a 5
    5·1 answer
  • a 12 ft by 15 ft swimming pool has a 3 ft wide no slip surface around it. what is the outer perimeter of the no slip surface?
    14·1 answer
  • A farm sells apple pies and jars of applesauce. The table shows the number of apples needed to make a pie and a jar of applesauc
    15·1 answer
  • Which expressions represent the sum of 3 and n select all that apply
    12·2 answers
  • An apple juice producer buys all his apples from a conglomerate of apple growers in one northwestern state. The amount of juice
    10·1 answer
  • I NEED THIS ASAP
    11·1 answer
  • Averigua el número que cumple la siguiente condición: si se multiplica su sucesor por el número disminuido en 3 unidades se obti
    5·1 answer
  • The teacher's helper was putting cookies onto plates. He put 1 cookie on the first plate, 4 cookies on the second plate, 16 cook
    5·1 answer
  • 4. Kiran's uncle is 54 years old. He is 8 years older than three times Kiran's age. Find Kiran's age,​
    14·1 answer
  • The system of equations is solved using the linear combination method.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!