1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
2 years ago
12

The following is an example of

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
6 0

Answer:

Trinomials

Step-by-step explanation:

Trinomials take the form of x^2+bx+c usually

and that is what the equation is in.

Binomials are like (x-2)(x+3)  in which you have to multiply each parenthesis item by eachother so you would do the previous equation as (x-2)(x+3) like

x times x plus x times 3 plus -2 times x plus -2 times 3.

If that is confusing, just ignore what I wrote right here because you will or you already learned this and it is a pain to type.

Monomials are like 3xy^2 where there is one term, terms being the group of the variables and coefficient numbers which can even be paired up with an exponent, so 3xy^2+4y^2 there are two terms which are both bolded.

Polynomials are like -2x+7.

Hope this explains some of the other questions if they are similar!

This guy explains polynomials really well! Credits and cheers!

brainly.com/question/13769924

Not sure if this relates to your topic but it's the binomial theorem.

brainly.com/question/2165968

Trinomials: brainly.com/question/11793019

brainly.com/question/12955265

You might be interested in
ASAAPPPPPP!!!!! Complete the tables of values
velikii [3]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Using the rules of exponents

a^{-m} ⇔ \frac{1}{a^{m} } and a^{0} = 1

Substitute the values of x into 4^{-x}

x = 0 → 4^{0} = 1 ⇒ a = 1

x = 2 → 4^{-2} = \frac{1}{4^{2} } = \frac{1}{16}, hence

b = \frac{1}{16}

x = 4 → 4^{-4} = \frac{1}{4^{4} } = \frac{1}{256}, hence

c = \frac{1}{256}

6 0
3 years ago
What is the unit rate in dollars for each company?
avanturin [10]
For On call = 10/3.5 = $2.85 for per hour

For talk time 1.25/1/2= $2.5 for per hour
8 0
3 years ago
Here is a diagram and its corresponding equation. Find the solution to the equation and explain your reasoning. (Please help ASA
jeka94
Use order of operations for this

4x+17=23

Move the 17 to the 23

4x=23-17

Then move the 4 over leaving the x by itself


X=6/4

X=1.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A polygon is shown on the graph: A polygon is shown on a coordinate plane. The vertices are A at negative 6 comma 5, B at negati
Alik [6]

Answer:

A) (-1’,1‘)

B) (-1’,-2’)

C) (3’,-2’)

D) (3’,2’)

Step-by-step explanation:

A) (-1’,1‘)

B) (-1’,-2’)

C) (3’,-2’)

D) (3’,2’)

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I HATE MATH.
dsp73

Answer:

BBBBBBBBBB

Step-by-step explanation:

1/4 mile per 22.5 seconds

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rupali has a piece of string that is 5/8 hard long. She wants to cut the string into 4 equal pieces. How long should each piece
    7·1 answer
  • What is 2 x (79-82+96) x 14 ÷2
    13·2 answers
  • What can go into 18 and 36
    11·2 answers
  • I really need help with this since I have a math test tomorrow, I'd really appreciate it if someone could help.
    9·1 answer
  • Ill give you stars, thanks, and most brilliant!
    9·1 answer
  • Solve this inequality -14w minus 7<-35
    14·2 answers
  • Look at the two sums shaded in the additon table .why are the sums the same?
    14·1 answer
  • A truck was driven a 140 miles in 3 1/2 hours. If a car is driven the same distance at an average speed of 20 miles an hour fast
    12·2 answers
  • PLEASE HELP FAST<br> Which model represents the product Three-fourths times one-third ?
    11·2 answers
  • Evaluate 5v + w for v = 4 and w = 16. Show work.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!