1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
2 years ago
9

A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.

Mathematics
2 answers:
galina1969 [7]2 years ago
8 0

Answer:

50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce

Step-by-step explanation:

maybe

Alexeev081 [22]2 years ago
3 0
The answer is 50 by 3 =17
You might be interested in
Porter sold a swing set for $497.93 and earned 5 7/10 commission. How much commission did porter earn?
Annette [7]
Sorry I don’t know ........
6 0
3 years ago
"Time headway" in traffic flow is the elapsed time between the time that one car finishes passing a fixed point and the instant
marysya [2.9K]

Answer:

Detailed explanation of the answer is given in the attached files. Please have a look.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which value of a would make the following statement true -4(2x - a) = -8x + 16?
pashok25 [27]
The answer would be B. -4
5 0
3 years ago
Jamie cell phone service costs $21 per month plus $0.25 for each level call in Long Distance calls are extra last month Jamie's
vitfil [10]
36.64-21=15.64
15.64-6.14=9.5
The answer is she made $9.50 worth in local calls last month

5 0
3 years ago
Partial quotient for 654 divided by 3
Vladimir79 [104]

654 over 3 = divide the both 654 and 3 by 3.

It will give you 218 over 1.

So the answer is 218.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The surface area of a rectangular prism is 442 square feet. The length is 11 feet, and the height is 8 feet. What is the width o
    5·2 answers
  • Slovenia for y <br><br> 3/11 = 6/y<br><br> Y=
    5·2 answers
  • What is the answer to -2r = -13
    7·2 answers
  • 12x+4y=1<br> 6x-2y=3 substitution, elimination, or graphing ?
    15·1 answer
  • Solve (x-2)^2-3=1 graphically.
    12·1 answer
  • You have 80 cents. What is the fraction of the dollar?
    14·2 answers
  • I need help ASAP pls
    13·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (1, 2) and (2,4).
    14·1 answer
  • Whats the constant of proportinality?
    15·1 answer
  • Colin and Brain were playing darts. Colin scored 74. Brain scored 66 less than Colin. What was the combined score? ​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!