1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
2 years ago
15

Help please!!

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]2 years ago
6 0

Answer:

the pressure decreases. Once it reaches 0 the pressure is 0.

Step-by-step explanation:

you can check this by plugging in values like -0.999 and 0.1 to see

You might be interested in
Which expression shows the prime factorization of 36?
Svetradugi [14.3K]
36....we need to break this down...12 * 3 = 36
12 * 3....we can break this down because 12 is not prime...4 * 3 = 12
4 * 3 * 3...we can break the 4 down because it is not prime
2 * 2 * 3 * 3 <==== prime factorization
6 0
3 years ago
Does the following relationship represent a function x = y -1
forsale [732]
No because In the relation , y is a function of x, because for each input x (1, 2, 3, or 0), there is only one output y. x is not a function of y,
7 0
3 years ago
The Bradys and their maid, Alice, took a trip to Hawaii for their summer vacation. The travel agent told Ike that the trip would
mario62 [17]
I maybe wrong but think it's 7 kids or 8 kids but I'm not to sure

7 0
3 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
10[4 times 10 divided by (6^2-4^2) +1]
Genrish500 [490]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

10[4 times 10 divided by (6^2-4^2) +1]

First you would multiply 6 x 6 = 36

10[4 times 10 divided by (36-4^2) +1]

Second you would multiply 4 x 4 = 16

10[4 times 10 divided by (36-16) +1]

Third you would subtract 36 - 16 = 20

10[4 times 10 divided by 20 +1]

Fourth you would add 20 + 1 = 21

10[4 times 10 divided by 21]

Fifth you would multiply 4 x 10 = 40

10[40 divided by 21]

Sixth you would divide 40 divided by 21 = 1.90

10[1.90]

Seventh you would multiply 10 x 1.90 = 19

Your answer would be 19.

Hope this helps. I am sorry if you get this wrong.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the option that correctly completes the statement.
    6·2 answers
  • .27 repeating fraction in it’s simplest form
    7·1 answer
  • Kenji buys 3 yards of fabric for 7.47.Then he realizes that he needs 2 more yards.How much will the extra fabric cost
    9·1 answer
  • In 2016, there were a total of 41 national battlefields and national memorials. The number of national memorials is three less t
    9·1 answer
  • What is the constant of proportionality what does it mean<br>​
    14·1 answer
  • Here are two points (-3,4),(1,7) What is the slope of the line between them?
    10·1 answer
  • HELP FIND THE MISSING BLANKS PLEASE
    8·1 answer
  • You have an object with a mass of 5 kg. If it has a velocity of 4.7 m/s, what distance will the object travel if 98 newtons are
    5·1 answer
  • A farmer creates a rectangular pen using part of the wall of a barn for one side of the pen and a total of 130 feet of fencing f
    12·1 answer
  • What’s the volume of the sphere
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!