1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
11

How much will 28 pencils cost if 7 pencils cost $1.82?

Mathematics
2 answers:
Vlad1618 [11]3 years ago
8 0

Answer:

$7.28

Step-by-step explanation:

7 pencils:$1.82

28 pencils:$x

28/7=4 so multiply 1.82 by 4

$7.28

Ira Lisetskai [31]3 years ago
5 0

Answer:

7.28

Step-by-step explanation:

1.82*4= 4+3.20+.08= 7.28

You might be interested in
Whats the ninth term of 25 20 15 10 5
Kaylis [27]

Given:

The sequence is 25, 20, 15, 10, 5.

To find:

The ninth term of the given sequence.

Solution:

We have,

25, 20, 15, 10, 5

It is an AP because the difference between two consecutive terms are same.

Here,

First term (a) = 25

Common difference (d) = 20-25

                                       = -5

The nth terms of an AP is

a_n=a+(n-1)d

Where, a is the first term and d is the common difference.

Putting a=25, n=9 and d=-5 to get the 9th term.

a_9=25+(9-1)(-5)

a_9=25+(8)(-5)

a_9=25-40

a_9=-15

Therefore, the ninth term of the given sequence is -15.

3 0
2 years ago
Just write some random stuff and get points
Tanya [424]
I like pizza pizza is good for my health
8 0
3 years ago
Dave rented a limousine for his wife's birthday. The hourly rate is $80. They used the limousine for 4 hours, plus Dave gave the
Pavel [41]
$80 hourly used limousine
80 * .20 = $16 tip

$80 + $16 = $96 <span>he spent hourly charges plus tip

$96 * 4 = $384 total for 4 hours plus tip</span>
7 0
2 years ago
I need help on this?
ValentinkaMS [17]

Answer:

49º

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Mr.McNeil bought two magazines for 7.45 and one book for 14.95. If the sales tax is 6% , what is the total cost of Mr.McNeil’s p
blagie [28]

Answer:

total cost = $22.4 + $1.12 = $23.52

Step-by-step explanation:

Mr McNeil bought 2 magazines for $7.45 and 1 book for $14.95 . The sales tax is 6% . The total cost of Mr McNeil can be calculated as follows.

He bought 2 magazines for $7.45  .This means the sum of the prize of the 2 magazine he bought is $7.45 and the prize for the single book he bought is $14.95.  The total cost of the items he bought excluding the sales tax is the sum of the whole items he bought.

total cost excluding sales tax = $7.45 + 14.95 = $22.4

The sales tax is 5% which can be calculated as follows

5/100 × 22.4 = 112/100 = $1.12

The total cost of Mr McNeil purchase including his sales tax is

total cost = $22.4 + $1.12 = $23.52

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A perpendicular bisector must be the same length as the segment it bisects <br><br> True or false
    6·1 answer
  • I need to find the surface area of this box. Will someone help me?
    13·1 answer
  • 10 study groups at the library are chosen one person is selected at random from each group
    6·1 answer
  • A theater company charges $3.50 per ticket for people of all age groups. If c represents the total number of children who bought
    9·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • 8. The sum of two numbers is 8 less than twice the first number. Their difference is 4 less than twice
    15·1 answer
  • What is the name for fax like those in problem five
    13·1 answer
  • An equation and the first step in its solution are shown.
    15·2 answers
  • Write the equation for the graph below in point-slope form. Help me
    7·1 answer
  • 100 points, very easy anwser asap
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!