1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
3 years ago
10

Find (-21)+(-13)+20.

Mathematics
1 answer:
Fed [463]3 years ago
5 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

-21+-13+20=14

This is true because when subtracting negatives by negatives you pretty much add them and then when you add a positive to a negative you are technically removing the negative by the amount you are adding.

In short its kind of like using inverse operation in a way.

Hope this helps and have a nice day

Also may I please have a brainliest!!!

You might be interested in
Please help me what is the increasing interval more than one answer
Andreyy89

Answer: First and second

Step-by-step explanation: I took the test and aced it so i hope this helped!

4 0
2 years ago
How to write 6.716 im fraction
Varvara68 [4.7K]

Answer:

To write 6.716 as a fraction you have to write 6.716 as numerator and put 1 as the denominator. Now you multiply numerator and denominator by 10 as long as you get in numerator the whole number.

6.716 = 6.716/1 = 67.16/10 = 671.6/100 = 6716/1000

And finally we have:  

6.716 as a fraction equals 6716/1000

7 0
3 years ago
Classify the following triangle. Check all that apply.
Artist 52 [7]
Please which triangles
3 0
3 years ago
Melissa's chocolate bar is 77% cocoa. If the weight of the chocolate bar is 92 grams, how many grams of
Elena L [17]

Answer:

70.8

Step-by-step explanation:

77% is the same as 0.77 so
92 * 0.77 = 77% of 92
92 * 0.77 = 70.84
rounded to the nearest tenth
70.8

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Betty has $33 to buy plants for her greenhouse. Each plant costs $8. How
meriva

Answer:

4 plants

Step-by-step explanation:

If betty has $33 dollars and each plant is $8, than 33/8 ≈ 4

(8 * 4 is 32)

She will have one dollar left but she can't buy another plant since that's not enough.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph shows the distance Julian drives on a trip. What is Julian’s speed
    10·2 answers
  • glenn races his motorcycle 30 times last season. he finished first 12 times, second 5 times and crashed in 9 races. what percent
    8·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
    11·1 answer
  • Anna wants to factor the polynomial p(x)=5x^4+40x. She knows that the sum of cubes formula is a^3+b^3=(a+b)(a^2−ab+b^2).
    9·1 answer
  • The fourth grade student at Riverside school are going on a field trip . There are 68 student on each of the four buses. How man
    8·2 answers
  • ali buys 120 cans of drink for a total of £30. He wants to make a profit of 40%. What price should he charge each can for him to
    13·2 answers
  • I picked the yellow one, was I correct?
    5·2 answers
  • PLEASE ANSWER NO LINKS PLEASE
    8·1 answer
  • An empty lot is being converted into a park with a playground area. The shape of the playground area is shown. This area will be
    10·2 answers
  • In your own words explain how to find the volume of a box using the formula Volume = length x width x height.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!