Answer:
its false
Step-by-step explanation:
5+4-6=24
9-6=24
3=24 3 does not equal to 24 so its false
believe the answer is A. 7(6+2)
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
The value 600 is 30 times as much as 20
<h3>Ratio and proportion</h3>
Ratio are written in terms of fractions. The expression 600 is how many times as much as 20 can be written as;
600 = x *20
where x is the required value or factor
20x = 600
Divide both sides by 20
20x/20 = 600/20
x = 30
Hence the value 600 is 30 times as much as 20
Learn more on ratio and proportion here: brainly.com/question/19994681
#SPJ1
<em>See above information</em>
I am joyous to assist you anytime.