1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
9

Which cream cheese has the best value per ounce? Show your work for both A and B first and then determine which is the best valu

e.
Brand A $2.89 for 8 oz.

Brand B $4.19 for 12 oz.
if u can plz show the work i need it pls
English
2 answers:
LuckyWell [14K]3 years ago
6 0

Answer: b is the answer

Explanation:

i took the test and i love math

Jet001 [13]3 years ago
4 0

Answer:

I will walk you through. First Dived 2.89 into 8 then 4.19 into 12 wich ever one is less that is the better one.

Explanation:

You might be interested in
1
sukhopar [10]
We can’t figure out that answer without the book
5 0
2 years ago
Figurative language
lubasha [3.4K]

Answer:

Metaphor is your answer, I think (lol)

8 0
2 years ago
Rewrite each sentence correctly:
belka [17]
<h2><u>When Courtney had gotten caught for telling a lie, she could not watch the television for a week. </u>                                                                                       <u>"The Raven" is Dylan's favorite Edgar Allen Poe poem.</u></h2>
7 0
3 years ago
5. A student has asked Professor Norman how to write a good introduction paragraph. Which of the following details would not sup
ratelena [41]

Answer:

You will also want to make sure you have time to edit your essay.

Explanation:

The options you were given are the following:

  • You may want to offer some background information in your introduction.
  • You will also want to make sure you have time to edit your essay.
  • Introductions should contain a thesis statement.
  • Introductions need to have an interesting opening.

What the student needs is information on how to write a good introduction paragraph. Including background information, a thesis statement, and an interesting opening are all good advice on how an introduction should be written. The only advice that does not fit is the second one - that the student should make sure to have enough time to edit their essay. That is not relevant to what a proper introduction paragraph should look like.

Thus, the correct answer is: <em>You will also want to make sure you have time to edit your essay. </em>

8 0
3 years ago
Which sentence is an example of an objective summary from Cynthia Crossen's "A Culinary Wasteland"?
ASHA 777 [7]

The answer is - Mr. Schlosser takes the reader on a behind-the-scenes tour of the fast-food industry that includes slaughterhouses, poultry processors, artificial flavors, e. coli bacteria and workplace violence. -


apex ;)


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following best describes how lobo is portrayed overall in the text
    15·1 answer
  • What is the theme of this part of magma carta
    7·2 answers
  • What book is Tom reading in the great gatsby
    7·1 answer
  • In the context of this passage, how do people face death? Cite evidence from this text, your own experience, and other literatur
    13·1 answer
  • Father, father, who is that a-whispering?
    7·1 answer
  • In this stanza the poet imagery that appears to the readers senses of
    6·1 answer
  • What is a peaceful protest?
    13·1 answer
  • This is something which seemingly cannot be, yet it is; a contradiction. what vocab is this?
    15·1 answer
  • When working with chemicals the best practice to avoid cross contamination is
    14·1 answer
  • Short essay of the Second World War
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!