1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
5

Which letter on the diagram below represents a radius of a circle?

Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
8 0

Answer:

The Radius is the distance from the center outwards

r=C

2π

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the length of BC in the right triangle below 21 and 72
sleet_krkn [62]
Im guessing 21 and 72 are the side lengths for the triangle?

Alright, so since it's a right triangle you can use the Pythagorean theorem or a^2+b^2=c^2

Since i cant see the picture, im going to use some general math <span>so i</span> can figure out if those two sides are the legs or if one of them is the hypotenuse
Alright 
so im guessing the side we're trying to find is the hypotenuse

21^2+72^2=c^2
441+5184=c^2
5625=c^2
<span>√5625=c</span>
75=c

The answer is 75, hope i helped!
3 0
3 years ago
Divide. (11x^2+2x^3+14+17x) / (2x+5)
elixir [45]

(11x2 + 2x3 + 14 +17x) ÷ (2x + 5)

= (2x^3 + 11x^2 + 17x + 14) ÷ (2x + 5)

= x^2 + 3x + 1 r 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the following proof.
timofeeve [1]

Statement:

1. RS tangent to Circle A and Circle B at points R and S

2. AR ⊥ RS, BS ⊥ RS

3. AR ║ BS

Reason:

1. Given

2. Radius ⊥ to tangent

3. 2 lines ⊥ to same line are ║

100% Correct

~Hope it helps~ :)


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hows this look?
Roman55 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

pretty good among us character

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Through: (-2, -1), slope = -1
oksano4ka [1.4K]

y= -1x -3

that's equation of the line

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 2. Define a linear transformation T:R^2 --&gt; R^2 HRas follows: T(x1, x2) = (x1 - 12,21 + x2). Show that T is invertible and fi
    12·2 answers
  • Sally can buy 3 pieces of candy for $1.20 or 5 pieces for $2.50, which has a better unit rate? Explain.
    12·2 answers
  • Subtract 428,731- 175 ,842
    5·1 answer
  • Use the partial information given in this electronic W-2 form to calculate the amount in Box 3.
    10·2 answers
  • How do I do 9b and 9c<br>I already know the volume is 27.47m3
    10·1 answer
  • A dance team is going to spend $1,440 to purchase all sweatshirts or all jackets for the team members. Sweatshirts cost $24 each
    15·1 answer
  • 10. Represent Real-World Problems Describe a real-world situation that
    10·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Barney sells fruits and vegetables at an outdoor market stand. He pays $20 in rent per day for the stand, and he pays 8% of the
    15·1 answer
  • What is the difference between-2 and -8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!