1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
3 years ago
9

7. The farmer's den___ big eggslays or lace ?​

Mathematics
1 answer:
alexandr1967 [171]3 years ago
4 0

Answer:

lays

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A zookeeper predicted that the weight of a newborn lion would be 2.8 pounds. When the zoo’s lion gave birth, the newborn weighed
Nonamiya [84]

3.5 - 2.8 is 0.7 so the zookeerper was 0.7 pounds off

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A magazine surveyed readers and found that 175 of the 200 teenagers included in the survey spend at least two hours per night on
PIT_PIT [208]

Answer:

It is not accurate because only information from teenagers was used to make the claim.

Step-by-step explanation:

This is the correct answer because they only used the data that pertained to their teen readers. The magazine does not only have teen readers, but has many ages. The statement regarding internet use generalizes it to all readers, not just teens, therefore making its claim inaccurate because the scope of inference is not appropriate for the claim that was made.

6 0
3 years ago
Is the line for the equation x = 4 horizontal or vertical? What is the slope of the line? Select the best answer
Arlecino [84]

Answer:

x=4 is vertical line it's an undefined slope

7 0
2 years ago
workers on the simile line produce 4 x + 6 bolts each day which expression shows how many books they produced in 12 days
kakasveta [241]
4x+6 is produced each day.
So in 12 days the expression is 12(4x+6)
Solve and you get 48x+72.
7 0
3 years ago
The cost of a set of 4 tire is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire?
hammer [34]
192 divided by 4 = 48

It costs $48 for one tire
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Your friend says 8,705 divided by 1000 is equivalent to 8705 times 0.001. Is your friend correct? Explain
    14·1 answer
  • Mari and Jen each work 20 hours a week at different jobs. Mari earns twice as much as Jen. Together they earn$480. Write an equa
    10·1 answer
  • 500 ml into cm<br> Does anyone know the answer
    14·1 answer
  • 15/4 improper fraction to a equal mixed number
    5·2 answers
  • If I have 3 shoes, 9 Blouses, 8 pants, 11 belts. How many different kind of outfits can I make
    14·1 answer
  • Geometry help, Need help as soon as possible (Image Attached)
    14·1 answer
  • Help PLSSSSS I will give you Brainlyist <br> I suck at math it should be easy
    15·2 answers
  • Someone help me please!
    11·1 answer
  • Someone please help asap !!!!!
    5·1 answer
  • Find the perimeter of the figure below. Notice that one side length is not even.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!