1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
3 years ago
7

Aidan drives to school and back each day. The school is 16 miles from his home. He averages 40 miles per hour on his way to scho

ol. If his total trip takes 1 hour, at approximately what average speed does Aidan drive home?
Mathematics
2 answers:
ryzh [129]3 years ago
6 0

Answer:

b: 27 mph

Step-by-step explanation:

100% on the quiz.

yarga [219]3 years ago
4 0

Answer:

  26 2/3 mph

Step-by-step explanation:

  time = distance/speed

  speed = distance/time

Use the first of these relations to find Aidan's time getting to school:

  time = 16 mi/(40 mi/h) = 16/40 h = 0.4 h

Then the time Aidan takes to get home is 0.6 hours, and his average speed for that trip home is ...

  speed = 16 mi/(0.6 h) = 26 2/3 mi/h

You might be interested in
Plzz help me! I will mark brainiest!!
Korolek [52]

Answer:

mhuaaa

Step-by-step explanation:

papapapapapapapapa

3 0
3 years ago
What is the algbraic expression for <br> 2(x - 7) + 10
Step2247 [10]

Answer:

Two times the difference of x and seven plus ten

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Identify the slope and y-intercept of the line for each equation: y = 1/4x + 5
Tasya [4]

Answer:

the given equation is

y= 1÷4x +5

now,

slope = 1÷4

and

y intercept= - 5÷ 1÷4

= -5÷ 4

6 0
2 years ago
The area and length of a rectangle are given. What is the width?
mars1129 [50]
I can’t really tell uu the answer but I think it’s 5 length long
5 0
3 years ago
Tony ought a used motorcycle. It was on sale because it would not go at high speeds. Tony was able to go 30 miles in 3/4 of an h
maxonik [38]
I believe it would be 45 miles.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Why does it take 3 copies of 1/6 to show the same amount as 1 copy of 1/2
    6·2 answers
  • Complete the passage to describe velocity vs time graphs.A velocity vs time graph is a graph that shows the relationship between
    5·1 answer
  • Help lol I don’t know what to do
    13·2 answers
  • How do you know if a fraction is bigger or smaller?
    15·2 answers
  • Find the edge length of a cube of 216 cube units
    8·1 answer
  • Use the following set of data:
    15·2 answers
  • Mr. Sherman recently asked Mr. Brooks to design a new game room in the school. The game room would have music, board games, vide
    12·1 answer
  • There are 15 girls in the class and 8 boys. Lauren says that the ratio of girls to boys is equivalent to 30 : 18. Is Lauren corr
    15·2 answers
  • Plz plz plz help due today!
    10·2 answers
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!