1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KengaRu [80]
3 years ago
11

The table below shows the total number of hours, Jessica, Emily, and Trina, each studied after given number of weeks. Part A one

of the relationships between weeks and total hours studied is proportional. Whose number of total hours studied is proportional to the number of weeks studied ? For the proportional relationship, write an equation to represent y, the total number of hours studied, in terms of x, the number of weeks. Explain how u determined your equation. Pls help

Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]3 years ago
8 0

Answer:Y times X = 5

Step-by-step explanation:

Naily [24]3 years ago
3 0

Answer:

See attached

Step-by-step explanation:

Refer to attached

Only column 3 - Trina's numbers represent proportional relationship

Equation for it is: y = 2.5x

Calculation is provided on the table

You might be interested in
Find the value of y so that line is passing through two points
Alenkinab [10]
Slope of a line passing through two given points 
= (y2-y1)/(x2-x1)

For m=3, and substituting coordinates,
3=(1-y)/(4-1)
solve for  y
1-y=3*3=9
y=1-9=-8

Answer: y=-8
6 0
3 years ago
Can someone help?
nydimaria [60]

Answer:

run = 1081.6 ft

Step-by-step explanation:

sin = opp/hyp

sin18 = 3500 / run

run = 3500 / sin18

run = 1081.6 ft

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you are adding two fractions that are both greater than one half what must be true about the sum?
Ann [662]
It will automatically be over 1
4 0
3 years ago
The radius of a circle is 16 cm. Find its area in terms of \piπ
Kitty [74]

Answer256pi

Step-by-step explanation:

Area=pi*r^2

=pi*16^2

256pi

3 0
3 years ago
$250, 2.85%, 3 years
Lerok [7]
So then what is the question?
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Which shows the factored form of x2-12x-45
    16·2 answers
  • A model plane is 1/48 the size of an actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
    14·2 answers
  • Simplify squareroot 9/36
    12·2 answers
  • The following data was collected from 10 visitors to Disneyland. A researcher stood at the entrance gate and interviewed the fir
    8·1 answer
  • Which figure represents the image of trapezoid LMNP after a reflection across the x-axis? figure A figure B figure C figure D
    5·2 answers
  • While at the music store, Drew bought 5 CDs, all at the same price. The tax on his purchase was $6 and the total was $61. Write
    13·1 answer
  • i bought a box of air head worth $7.98 there are 60 bars in the box, how much is 1 air head worth? please help
    14·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • 2. Alexis bought four jars of pickles. The total mass of the four jars was 12 kilograms. What is the mass, in grams, of each jar
    9·2 answers
  • Which two inequalities can be used to find the solution to this absolute value inequality?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!