1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
3 years ago
6

S

Mathematics
1 answer:
VMariaS [17]3 years ago
5 0

Answer:

(1.5×5) + (2.5×4)

Step-by-step explanation:

if 1.5 + 2.5 is 4.0, and you have $18 and you would see how many times 4 can go into 18 (18÷4) which has four times then you have $2 left so you can get another lip balm so x equals 5 and Y equals 4. I hope this helps! :D

You might be interested in
Write each as an algebraic expression
son4ous [18]
1. 4+w=
2. x*10=
3. 40/4=x
7 0
3 years ago
Help me plz !!!!!! i need help be honest
klemol [59]
THE ANSER is commutative property of addition
4 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppp
topjm [15]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The question has no division answer. That makes C and D incorrect.

A for some reason is backwards. It makes no sense to use that. You are left with B. The reason A or B  is correct is that the burn of calories must get larger with an increase in hours.

7 0
3 years ago
What is the slope of a line with points (5.5,2.2)(11,4.4)?
MAXImum [283]

Answer:

Slope=2.2/5.5 or 0.4

Step-by-step explanation:

slope = (y2-y1)/(x2-x1)

Hence:

slope=(4.4-2.2)/(11-5.5)

slope=2.2/5.5=0.4

7 0
2 years ago
What is the fraction in simplest form?<br>- 14<br> ____<br> 16​
elena55 [62]

Answer: -7/8

Step-by-step explanation:

16/2 = 8

14/2 = 7

Then its negative because its still negative.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is value of the digit 5 in the number 75
    6·2 answers
  • What are the next 2 numbers in the sequence?
    10·1 answer
  • Liam is riding his bike at a rate of 7 miles per hour he wants to beat his own one day riding record to do so he has to run more
    7·2 answers
  • X+4 &gt; -15. What does x equal
    9·1 answer
  • Based on the side lengths given (a, b, and c), which triangles are right triangles????
    5·2 answers
  • Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50 her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60 the cost of the chee
    5·1 answer
  • Maria biked 5 km in 1 h. What is the unit rate, in h/km? <br><br> ____ h/km please help me
    9·2 answers
  • Answer The question ASAP please and thank you
    14·2 answers
  • The director of special events for Sun City believed that the amount of money spent on fireworks displays for the Fourth of July
    7·1 answer
  • Hi can you please help me
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!