1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
14

PLEASE HELP 20 POINTS SHOW ALL WORK

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
5 0

Answer:

Steps below

Step-by-step explanation:

8) x = y²/2           2rcosΘ = r²sin²Θ      2cosΘ = rsin²Θ

   r = 2cosΘ/sin²Θ = 2cotΘcscΘ

9) (x+2)²+y²=4     y= rsinΘ     x=rcosΘ

   (rcosΘ+2)²+y²sin²Θ = 4

   r²cos²Θ+4rcosΘ+4+y²sin²Θ=4

   r²(sin²Θ+cos²Θ)+4rcosΘ=0

   r²+4rcosΘ=0            r+4cosΘ=0

   r = - 4cosΘ

10) r = 2sinΘ         r=2* y/r           r²=2y       x²+y²=2y

     x² + (y²-2y+4) = 4          x²+(y-2)² = 4

11) r = 3tanΘsecΘ = 3* (y/x) * (r/x)

   1 =3y/x²

   x² = 3y        3y = x²

You might be interested in
50 points! The campaign manager for one of the five candidates running for office in a city wants to conduct a survey to see how
luda_lava [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

He chose the names on the voter registration list radomly

4 0
2 years ago
the student council wants to raise at least $500. Students must pay $2 to attend. How many student will need to attend in order
dezoksy [38]

Answer:

250 students at a minimum must attend to meet the student council goal.

Step-by-step explanation:

divide 500 by 2. you get 250 students that pay $2 each that equals $500.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jean gets an allowance of $15 each month plus an extra $2 for each chore she completes around the house. How much allowance will
katovenus [111]
The answer is 2x + 15 dollars.
5 0
3 years ago
PLS ANSWER! WILL GIVE BRAINLIEST!
anyanavicka [17]
The Answer to the question is B
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bly makes fleece scarves and sells them for $11 each. The supplies cost her $5 per scarf. Last month, Bly had a profit of $139.
seraphim [82]

Bly sold 29 scarves last month

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the number of scarves sold

Bly made 7 more scarves than she sold

Then, number of scarves made = x + 7

Bly makes fleece scarves and sells them for $11 each

Thus for selling "x" scraves , he will get 11x dollars

Total sales revenue = 11x

number of scarves made = x + 7

The supplies cost her $5 per scarf

Therefore, cost for scarves made = 5(x + 7)

Therefore,

profit = Total sales revenue - cost for scarves made

profit = 11x - 5(x + 7)

profit = 11x - 5x - 35

profit = 6x - 35

Last month, Bly had a profit of $139

139 = 6x - 35

6x = 174

x = 29

Thus Bly sold 29 scarves last month

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Race times at the local monthly 5k run are normally distributed, with a mean time of 32 minutes and a standard deviation of 4 mi
    10·1 answer
  • 3:4=x:12 <br> 1:2=x:6<br> 2:5=x:100<br> 2:6=x:12<br> 1:3=x:75
    13·1 answer
  • Which vector matrix represents the reflection of the vector &lt;-1,5&gt; across the line x = y
    8·1 answer
  • Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​
    10·2 answers
  • Please unswer this!!
    6·1 answer
  • Thomas made 8700mL of tomato soup. He packed 1.6L of the soup in his kids' lunches. He then froze half of the remaining soup. Ho
    12·1 answer
  • Pls hurry I need an instant answer ASAP! Thank you
    9·1 answer
  • WHO EVER GETS IT RIGHT GET BRAINLEST
    14·2 answers
  • Im getting my grade up soo help
    8·2 answers
  • Mrs. Lovejoy and Christi spent the day baking cookies. When they divided them into 8 stacks, they had 14 cookies in each stack.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!