1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
11

Please help me on this

Mathematics
1 answer:
vfiekz [6]3 years ago
4 0

9514 1404 393

Answer:

  y = 25, 17, 13, 5 . . . . (top-down order)

Step-by-step explanation:

Put the values of x in the expression for y and do the arithmetic.

  y = 29 - 4×1 = 25

  y = 29 - 4×3 = 17

  y = 29 - 4×4 = 13

  y = 29 - 4×6 = 5

You might be interested in
Which of the following would be an acceptable first step in simplifying the expression sinx/1-sinx
Paha777 [63]
\bf \textit{difference of squares}
\\\\
(a-b)(a+b) = a^2-b^2\qquad \qquad 
a^2-b^2 = (a-b)(a+b)
\\\\\\
\textit{also recall that }sin^2(\theta)+cos^2(\theta)=1\implies cos^2(\theta)=1-sin^2(\theta)\\\\
-------------------------------

\bf \cfrac{sin(x)}{1-sin(x)}\implies \cfrac{sin(x)}{1-sin(x)}\cdot \cfrac{1+sin(x)}{1+sin(x)}\implies \stackrel{first~step}{\cfrac{sin(x)[1+sin(x)]}{[1-sin(x)][1+sin(x)]}}
\\\\\\
\cfrac{sin(x)[1+sin(x)]}{1^2-sin^2(x)}\implies \cfrac{sin(x)[1+sin(x)]}{cos^2(x)}
\\\\\\
\cfrac{sin(x)+sin^2(x)}{cos^2(x)}\implies \cfrac{sin(x)}{cos^2(x)}+ \cfrac{sin^2(x)}{cos^2(x)}
\\\\\\
\cfrac{sin(x)}{cos(x)}\cdot \cfrac{1}{cos(x)}+\cfrac{sin^2(x)}{cos^2(x)}\implies tan(x)sec(x)+tan^2(x)
\\\\\\
tan(x)[sec(x)+tan(x)]
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fine The slope of the line on the graph
Brrunno [24]

Take any 2 points through which the line on graph passes,

(0,-1) =(x₁,y₁)

& (2,-4)=(x₂,y₂)

slope=(y₂-y₁)/(x₂-x₁)

=[-4-(-1)]/(2-0)

=-3/2

3 0
3 years ago
Cell phone company A charges $20 per month plus $0.05 per text message. Cell phone company B charges $10 per month plus 0.07 per
balu736 [363]

Answer:

Yes, 500 texts.

Step-by-step explanation:

If you write out the equations, you can just set them up equal to each other and simplify.

A = .05x + 20

B = .07x + 10

.05x + 20 = .07x + 10  (subtract 10 from both sides)

.05x + 10 = .07x  (subtract .05x from both sides)

10 = .02x  (multiply both sides by 50

x = 500 texts

7 0
3 years ago
How can we categorize colloids?​
solniwko [45]

Step-by-step explanation:

a stable system of two phases one of which is dispersed in other form of particles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. In order to enter the state fair, there is
Anastasy [175]

Answer:

C = 8 + 3x

The rate of change in the above equation is 3 dollars per game and it interpret the cost per game.

The initial value in the above equation is 8 dollars, which interpret the entry fee that every one person has to pay to enter the fair.

Step-by-step explanation:

Let the admission cost of the fair is $x and each game is $3.

Now, Steven went to the state fair, played  4 games and spent a total of $20 on  admission and games.

So, we can write 20 = x + 4 × 3 {As the relation is linear}

⇒ x = $8

Therefore, the admission cost in the fair is $8.

Therefore, the equation that models the situation is  

C = 8 + 3x ............ (1)

Where C is the total cost and x is the number of games played.

So, the rate of change in equation (1) is 3 dollars per game and it interprets the cost per game.

Again, the initial value in equation (1) is 8 dollars, which interprets the entry fee that each person has to pay to enter the fair. (Answer)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the rule for the transformations formed by a translation 9 units to the left and 9 units down
    7·1 answer
  • The length of a rectangle is 2 inches more than its width. The perimeter of the rectangle is 24 inches. The equation 2x + 2(x +
    7·1 answer
  • Please graph y = (x+4)/2
    9·1 answer
  • Find the balance in the account. $2,500 principal earning 4%, compounded quarterly, after 4 years
    8·2 answers
  • 1/2 of 3oz, 3/4 of 3oz and 1/3 of 2oz, how many ounces of food was consumed
    6·1 answer
  • Ryan created the two-way table below to describe his scoring in his soccer team’s wins and losses last season. Ryan’s Scoring in
    11·2 answers
  • What are two factors for 2(x+7)?
    8·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • What’s the answer for this question?
    5·1 answer
  • How to apply the distributive property to
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!