1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
2 years ago
10

Expression for six minus b

Mathematics
2 answers:
Alex73 [517]2 years ago
8 0

Answer: (6-b)

Step-by-step explanation:

Zanzabum2 years ago
4 0

Answer:

6-b

Step-by-step explanation:

I hope this helps, and have a great day! :D

You might be interested in
Find each unit price. 5 used books for $9.45
Olegator [25]

Answer:

$1.89 per used book

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($9.45) by the amount of items (5) and you get the unit price of $1.89 per item

6 0
2 years ago
Which choice correctly expresses the number below in scientific notation?
nikklg [1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

hjj

6 0
3 years ago
The length of a rectangle is given by x + 2 and its width is equal to 3. Give a simplified expression of the area of this rectan
Levart [38]

Answer:

3x+6 sq units

Step-by-step explanation:

3(x+2) = 3x + 6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Caroline bought movie tickets for three Children and a bucket of popcorn for $9.50. If she spent a total of $35.75, how much was
meriva

Answer:

$8.08

Step-by-step explanation:

First subtract 9.50 from 35.75 to get

24.25

Then divide 24.25 by 3 to get

Approx $8.08

7 0
3 years ago
Jamal is painting his room. He determines that a 1/2 gallon container of paint will cover 1/6 of a wall. How many gallons of pai
Setler79 [48]
Hi so the answer to this question is he has 120left
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLS WILL MARK BRAINLIEST HAVE PICTURE BELOW
    12·2 answers
  • Maggie bought 20 packages of paper plates for a party of 89 people. Each person used one plate, and 10 plates were used for serv
    13·1 answer
  • What is 1 3/4 x 6 2/3
    5·1 answer
  • 2x+15=145<br> Solve for x
    7·1 answer
  • What’s five million one hundred and six thousand and twenty in figures
    5·1 answer
  • 3a and a+a+a<br><br> plssss help me on this question
    9·2 answers
  • Divide the number by 3 and adds 2
    7·1 answer
  • A boxplot helps to visualize the variability of a distribution. Five statistics form a boxplot, often referred to as the five-nu
    12·1 answer
  • A man needed to sell a car. He priced it at 3500 the first day. The second day he reduced the price by 15%. What was the price o
    7·1 answer
  • p is directly proportional to the square of q. it is known that p=12 for a certain value of q. find the value of p when q is dou
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!