1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
15

SOMEONE PLEASEEEE HELPPPP

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
6 0

Answer:

The triangles are not similar

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2y^3-18y^2+9y-81<br> Factor the polynomial completely
Mnenie [13.5K]

Answer:

(y-9)(2y^2 +9)

6 0
3 years ago
A cone with radius 8 yd and a height of 16 yd
-Dominant- [34]

Answer: If you’re looking for the area it is 650.65 yd and if you’re looking for the volume it is 1072.33

3 0
3 years ago
Anyone know this cause my sister been lost for a day on this. I know it's nice t that hard to most of y'all but it's hard for he
IRINA_888 [86]

Answer: The book tax is $1.10 and the video game is $3.40 so i'll let you figure this out

tell your sister that the nae nae frog has blessed her with the answer

6 0
3 years ago
Help pls and no links
Nastasia [14]

Answer:

C) 4/(x+y)²

Step-by-step explanation:

start by expanding so it is written as 2÷(x+y)/(x+y)÷2.

Then rearrange so that it is 2×2/(x+y)×(x+y) or 4/(x+y)²

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Beach bought shells at a gift shop. The red shells (r) were $0.75 each, and the white shells (w) were $0.49 each. The total
    10·2 answers
  • Of the movies in Julio's collection, 9/10 are on DVD. Of those, 2/5 are action movies. What fraction of Julio's movie collection
    7·1 answer
  • A model of a car is 6.3 in. long. The scale of the model to that actual car is 1:30. What is the length of the actual car to the
    8·2 answers
  • Marvin has a coupon that discounts the rental of a full-size car by $25. The rental car costs $49 per day and the insurance $21
    9·1 answer
  • Given: AB ∥ DC , m CB =62°, m∠DAB=104° Find: m∠DEA, m∠ADB
    11·1 answer
  • What is the common ratio in the sequence 6,12,24,48,96<br> A -2<br> B 2<br> C 6<br> D 1/2
    12·1 answer
  • Select the two statements that are true about the equation y+6=−10(x−3).
    12·2 answers
  • You want to make a rectangular banner that is 18ft. Long with a trim around the entire border of the banner . You have no more t
    13·1 answer
  • A rectangular bedroom is 4 ft longer than it is wide. Its area is 140 ft2. What is the width of the room? ft
    14·2 answers
  • Can you pls helplpl me pls
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!