1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
3 years ago
9

Rewrite the expression without parentheses. 12m - (3 + 8m)

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
5 0

Answer:The answer is 1m

Step-by-step explanation:

12 - (3+8m)

(3+8m)=11m

12-11m =1m

You might be interested in
Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
ozzi
Second option sound way better!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An astronaut on the moon throws a baseball upward. The astronaut is 6 ft 6 in tall, and the initial velocity of the ball is 40 f
weqwewe [10]

Answer:

t = 0.293 s and 14.52 s

Step-by-step explanation:

The heights of the ball in feet is given by the equation as follows :

S = -2.7t^2+40t+6.5

Where t is the number of seconds after the ball was thrown.

We need to find is the ball 18 ft above the moon's surface.

Put S = 18 ft

-2.7t^2+40t+6.5=18\\\\-2.7t^2+40t=18-6.5\\\\-2.7t^2+40t-11.5=0

It is a quadratic equation. Its solution is given by :

t=\dfrac{-40+\sqrt{40^{2\ }-4\left(-2.7\right)\left(-11.5\right)}}{2\left(-2.7\right)},\dfrac{-40-\sqrt{40^{2\ }-4\left(-2.7\right)\left(-11.5\right)}}{2\left(-2.7\right)}\\\\t=0.293\ s,14.52\ s

So, the ball is at first 0.293 s and then 14.52 s above the Moon's surface.

8 0
3 years ago
if your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 420 miles when gas is $2.80 per gallon​
Kitty [74]

Answer:

$45.22

Step-by-step explanation:

The number of miles per gallon can be represented by the ratio:

\frac{miles}{gallon}=\frac{26}{1}

Since we know the unit rate of 26 miles per gallon of gas, we can set up a proportion, or equivalent ratios, to find the number of gallons needed for 420 miles:

\frac{26}{1}=\frac{420}{x}, where 'x' is the number of gallons of gas

cross-multiply and divide:  26x = 420 or x ≈ 16.15 gallons

If gas is $2.80 per gallon, take the total number of gallons needed and multiply by $2.80:

16.15 x $2.80 = $45.22

5 0
3 years ago
How many whole numbers are there up to 100, including 100?​
vladimir2022 [97]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

because... LOGIC

5 0
3 years ago
Have student write the answer to the essential question and draw examples to expels their answer
sashaice [31]
What is the essential question?
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help plz???? I need help with math
    8·1 answer
  • Ships A and B are 1,425 feet apart and detect a submarine below them. The angle of depression from ship A to the submarine is 59
    8·2 answers
  • What 475 rounded to the nearest ten
    15·2 answers
  • Wich is bigger 16.5 or 16.52 ?
    12·1 answer
  • Please help if you do you are very nice and helpful it’s ok if you don’t want to though
    7·1 answer
  • Pleaseeee help me with this answer choice question
    9·1 answer
  • Mia combines the items in the table to make potting
    6·2 answers
  • Can someone plz help me
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • I need help someone plzzz
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!