1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cluponka [151]
3 years ago
9

Marcus bought a phone on sale that was discounted 1/6 the

Mathematics
1 answer:
Flura [38]3 years ago
6 0

Answer:

2700 I believe

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use properties to find the sum or product 93+(68+7)
Vlad [161]

Answer:

Step-by-step explanation:

93+(75)

= 168

3 0
3 years ago
a globe has a diameter of 24 inches. a smaller globe has a diameter of 18 inches. What is the surface are to volume ratio of the
faust18 [17]

Answer:

1 pi: 3pi

Step-by-step explanation:

Step 1: Formula of surface area and volume of sphere

Surface area of sphere = 4 x pi x r^2

Volume of sphere = <u>4</u> x pi x r^3

                                 3

Step 2: Apply values in the formula

r = radius

radius = diameter/2

r=18/2 = 9

S.A = 4 x pi x 9^2

S.A = 324pi

Volume = <u>4</u> x pi x 9^3

                3

Volume = 972pi

Step 3 : Show in ratio

Surface area : Volume

324pi : 972pi

= 1 pi: 3pi

6 0
4 years ago
Use arrow notation to describe the translation of point PC-9, 5) to point P4-6, 7).
Akimi4 [234]
Thank you lord lord thank lord lord
5 0
3 years ago
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?
I am Lyosha [343]

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the approximate perimeter of the triangle? Use the law of sines to find the answer
ryzh [129]

Answer:

It's 9.2 units    

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The bakery is selling bagels at a cost of 6 for $7.50. at that rate, how much would 8 bagels cost?
    10·1 answer
  • 25 points America explain
    11·1 answer
  • Quotient of 1222 divided by 13​
    11·1 answer
  • What is the value of x in the equation?
    13·2 answers
  • -4:10 in absolute value please help will mark brainliest
    9·2 answers
  • How far does a bus travel at 2.5 hours at 65mph
    5·2 answers
  • If 8 men on a construction crew make up 40% percent of the entire crew, how many people are in the crew?
    9·2 answers
  • Two numbers with a sum of one
    10·2 answers
  • Please help me with this ​
    7·1 answer
  • A shorter style of cup is stacked tall. The graph displays the height of the stack in centimeters for different numbers of cups.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!