Answer:
f = 5/3
Step-by-step explanation:
3/4 f = 5/4
Multiply each side by 4/3 to isolate f
4/3 *3/4 f = 5/4 *4/3
f = 5/3
Step-by-step explanation:
It came from nowhere. It makes no sense to add up the balance numbers. To illustrate, let's use a different example:
![\left[\begin{array}{cc}Spend&Balance\\100&400\\100&300\\100&200\\100&100\\100&0\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7DSpend%26Balance%5C%5C100%26400%5C%5C100%26300%5C%5C100%26200%5C%5C100%26100%5C%5C100%260%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Adding up the money you spent, and you get $500. Add up the balances, and you get $1000. But why would you add the balances? The 300 in the second line is included in the 400 in the first line. You can't add them together. You'd be counting the 300 twice.
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
We have been given a table that shows a linear relationship between x and y. We are asked to find the rate of change change of y with respect to x.
To solve our given problem, we will find the slope of the line passing through the given points.

Let us find slope of line using points
and
.




Therefore, the rate of change of y with respect to x is
.
Step-by-step explanation:
you would do 3 ÷ .99 and then when you get the answer from that you would multiply it by 5.