First simplify the expression.
1/3(1,650+0.15c)
550+0.05c
Answer is A
Hope this helps!
Answer:
Each orange would cost $0.64.
Step-by-step explanation:
If you do 3.84 and divide that by 6, you would get the answer of $0.64 for each orange.
PEMDAS
Parenthesis
Exponents
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
The answer is going to 25.13
Given parameters:
y varies directly as w;
This interpreted implies that as y increases, we increases by a certain factor or amount;
So, y ∝ w
y = kw
where k is the constant of proportionality
Now, given that y = 8 and w = 2
Input in the equation to solve for k;
8 = k x 2
Solving k gives, k = 4
Now to the second part,
if v is directly proportional to w;
v = k w
So v = 4w
The equation that relates v to w is v = 4w