1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
7

Can someone please answer a-d I have 5 mins!!!! 6 points and Brainly:)

Mathematics
1 answer:
Ket [755]3 years ago
5 0

Answer:

a) 12×6=72 cm²

b) 3x6:2= 9 cm²

c) 3x6:2=9 cm²

d) 72-9-9= 54 cm²

You might be interested in
A total of 815 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 65 more stud
kvv77 [185]

Answer:

<u>375 Adult Tickets.</u>

Step-by-step explanation:

Here, we can simply set up an equation using variable <em>x </em>in place of the unknown student/adult tickets.

x = # of <u>adult</u> tickets sold

x + 65 = # of <u>student</u> tickets sold.

1) x + x + 65 = 815 (set both ticket amounts equal to the total)

2) 2x + 65 = 815 (added common variables together)

3) 2x = 750 (negated the +65, subtracted it from both sides)

4) x = 375 (divided both sides by 2)

5) 815 - 375 = 440 (subtracted the x from the total number of <u>adult</u> tickets, to recieve the amount of <u>childrens</u>' tickets.

Therefore,

Since there were fewer adult tickets sold (-65), 375 is the number of adult tickets, and 440 is the number of student tickets.

5 0
2 years ago
How much time will it take for the plane to land?
serious [3.7K]

Answer:

Again assuming we're cleared for immediate take off, it takes around 20 minutes to climb to cruise altitude, at an average ground speed of (say) 200 knots. This means we've covered about 70 miles, which the cruising aircraft would have covered in just over 10 minutes. So this final phase has cost us another 10 minutes

7 0
2 years ago
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas
Pachacha [2.7K]
$3.54 per gallon there ya go
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
X^2+11x+30 ?????????????????????
kari74 [83]

Solution:

X^2+11x+30

=X^2+(6+5)x+30

=X^2+6x+5x+30

=X(x+6)+5(x+6)

=(X+6)(x+5).

So,the answer is (x+6)(x+5).

4 0
2 years ago
Whats the slope and point for y=3x-13
svet-max [94.6K]
The slope is 3 and the point is (0,-13)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The number of pencils sold varies directly as the cost.if 5 pencils cost $0.45,find the cost of 7 pencils.
    14·2 answers
  • Construct a triangle ABC where BC =4cm ,B=60° and AB+AC=6cm
    7·1 answer
  • -2x+5y=-15 5x+2y=-6 what is the solution
    14·1 answer
  • The table shows how much each fift grade room earned from a bake sale.The money is going to be given to 6 charities.If each Char
    14·1 answer
  • 6 apples cost exactly the same as 9 oranges. 10 apples and 10 oranges cost $7.50. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 ora
    11·1 answer
  • Given the arithmetic sequence an = −4 + 4(n − 1), what is the domain for n?
    9·1 answer
  • Need help on this activity!!
    9·1 answer
  • Find the volume please, worth 20 pts I need answers asap:')​
    5·1 answer
  • What is the value of f(x)=2/3x + 4 when x = 9
    5·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICK!! what’s the correct answer?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!