1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ladessa [460]
3 years ago
13

1. Write the point-slope form of the equation of the line with a slope of 2 that

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]3 years ago
3 0

Answer:

y+4=2(x-4)

Step-by-step explanation:

y-y1=m(x-x1)

y-(-4)=2(x-4)

y+4=2(x-4)   point slope form

You might be interested in
a circuit overloads at 1800 watts of electricity you plug a microwave oven that uses 1100 watts into the circuit write and solve
Bogdan [553]
Let w be the additional watts you can add on the circuit.

1100 + w < 1800 (write the inequality)
-1100 -1100 ( - 1100 from each side)

w < 700 (simplify)


ANSWER:
You can add up to 700 watts to the circuit, which means that you can also plug in the clock radio and the blender.


LOOK BACK:
You can check that your answer is correct by adding the numbers of watts used by the microwave oven, clock radio and blender.

1100 + 50 + 300 = 1450

The circuit will not overload because the total wattage is less than 1800 watts.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this
ozzi

Answer:

Minimum

Step-by-step explanation:

The equation is a quadratic function meaning the the shape is a parabola. The sign of x^2 is + so the graph open upward. Thus the vertex is the minimum point on the graph.

5 0
2 years ago
Evan wants to buy a digital camera that sells for $199.99 if he uses his dicount card he will save 18%. about how much will he s
ikadub [295]
35.99 ROUND IT OFF TO 36.00 SO THAT MEANS HE PAID 163.99
199.99X 18/100
3599.85/100
36
7 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Help quickkkkkk- I’m terrible at dis stuff
solong [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

(x-3)² - 7 = (5-3)²-7

         = 2²-7

          = 4 - 7

          =  -3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleas help me if you can’t see the picture it’s h over 10 as a fraction then it says=100 what is h?
    8·2 answers
  • Put these in order least to greatest<br> 3.18, 3 1/8, 3.80
    10·1 answer
  • A virus consists of ​
    6·1 answer
  • According to this diagram, what is cos 16°?
    9·2 answers
  • What is 75% of 200?
    8·1 answer
  • Jane buys a lawnmower at 75% off of the original price. She pays $22.What was the original price
    12·1 answer
  • Determine if x+3 is a factor of -3x^3+6x^2+6x+9. How do u know
    5·1 answer
  • Solomon is 9 years younger than his brother. His brother is 21. How old is Solomon
    10·2 answers
  • Select the graph for the solution of the open sentence. Click until the correct graph appears.
    14·1 answer
  • If you answer this you're a genius , giving brainliest !
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!