1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
6

Slope 2 passing through 10,8

Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
4 0
Use y=Mx+b    with x=10 and y=8
You might be interested in
A blouse require 1 ¼ m of cloth, how many blouses can be made from 21 m of cloth
IrinaK [193]

Answer:

C. 16

Maaf Kalo Salah Y Maaf Ya Lama Cape Itung di

4 0
3 years ago
Geometry question shown above. Please help.
zhannawk [14.2K]
For question 4 its (C)
6 0
2 years ago
Write the equation in slope-intercept form of a line with slope -2 that passes through the point (1.-7)
tiny-mole [99]

Answer:

y=-2x-5

Step-by-step explanation:

y-y1=m(x-x1)

y-(-7)=-2(x-1)

y+7=-2x+2

y=-2x+2-7

y=-2x-5

6 0
3 years ago
How long will it take an emperor penguin to swim 14 miles if it is swimming 7 mph
xz_007 [3.2K]
It will take the penguin 2 hours i think
14 miles
7 miles per hour 
1 hour- 7 miles
2 hours- 14 miles
7 0
3 years ago
Which fraction is less than the fraction represented by the model?
wolverine [178]

Answer:

The last option.

Step-by-step explanation:

First answer = 6/8

Second answer= 5.5/8

Third answer= 6.5/8

Fourth answer= 4/8

Fourth answer is correct.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two acute triangles have perimeters of 20 meters and 100 meters respectively. How many times greater is the perimeter of the lar
    9·2 answers
  • At the local animal shelter, there are currently 15 dogs, 12 cats, 3 snakes,and 5 parakeets
    8·1 answer
  • Does this graph represent a function? Why or why not?
    7·2 answers
  • Mr Floyd is laying grass squares in his backyard. He will cover the entire yard except for the vegetable garden. How many square
    12·2 answers
  • What do 20-(12+6) equal
    9·1 answer
  • WILL GIBE BRAINLIEST ASAP
    15·2 answers
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • A hungry math teacher ate 3 steak tacos, 2 chicken tacos, and 5 potato tacos. What is the ratio of chicken tacos to TOTAL tacos
    5·2 answers
  • HELPPPPPPP PLZZZZZZZZZZZZ
    7·1 answer
  • When does a limit exist.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!