1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
12

This recipe makes five portions of soup.

Mathematics
2 answers:
Ket [755]3 years ago
8 0

30 onions

16 carrots

1/2 tablespoons of oil

130 grams of tomatoes

0.3 liters of vegatable stock

Since the recipe serves 5, you divide the ingredients by 5 to get the values needed for one portion:

150/5 = 30 onions

80/5 = 16 carrots

2.5/5 = 1/2 tablespoons of oil

650/5 = 130 grams of tomatoes

1.5/5 = 0.3 liters of vegatable stock

My name is Ann [436]3 years ago
4 0

Answer:

Divide all of them by 5.

30 g onions

16 g carrots

0.5 tablespoons of oil

130 g tomatoes

0.3 I vegetable stock (whatever this is)

I hope this helps! If there are calculation mistakes, I’m sorry because I did this all in my head...

You might be interested in
Layla borrowed some money from her friend in order to help buy a new video game
astra-53 [7]

Answer:

hi hru can you be my friend

8 0
2 years ago
The number of small lawns Isabella can rake depends on the amount of time she spends raking. Isabella can rake 3 lawns in 3.75 h
ycow [4]

Answer:

1) 4      2)7

Step-by-step explanation:

1) If we divide 3.75/3=1.25 which is the amount of time she takes per yard so if we add another yard to what she has already done we find she only could do one more yard in 5 hours 3.75+1.25=5.00 So she can only rake 4 yards in 5 hours

2) If we divide 20.25/3=6.75 we find that each ticket is $6.75 so we must divide that by 47.25 to get the amount of tickets 47.25/6.75=7


6 0
4 years ago
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Given h (x)=3x^2- 2x + 8 what is h (0)<br><br>Help quick!​
fiasKO [112]
H(0)=8. You plug in zero for x you get y=8. So h(0)=8
7 0
4 years ago
Solve the equation.<br><br> x2 = 160
Airida [17]
Divide both side by 2 ad you get x=80
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider a pattern that begins with 180 and each consecutive number is 19 less than the previous term. What are the first five t
    5·2 answers
  • What’s the correct answer
    9·1 answer
  • Another florist has 16 yellow mums and 40 white carnations. Which question can be answered by finding the GCF of 16 and 40? How
    15·2 answers
  • Interest.
    6·1 answer
  • Write this number in standard form 5.3 x 10-^3
    8·1 answer
  • Samin can run 5 kilometres in 30 minutes. Assuming she keeps a constant pace, how many kilometres can she run in 45 minutes?
    11·1 answer
  • Quadrilaterals and other polygons
    14·2 answers
  • 3. A shop sells 600 televisions in a year. If this is a 50% increase on sales the previous year,
    10·1 answer
  • If the expression is A= -7 and B= 3, what does -2b+a equal?
    6·1 answer
  • What is -310.5 as a fraction​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!