1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
2 years ago
15

Heather works at the library. Her weekly income is directly proportional

Mathematics
2 answers:
Ivan2 years ago
4 0

Answer:

$145

Step-by-step explanation:

When you do this type of problem, you want to find the unit rate. In order to do that you divide $116 by 16, and you get $7.25 (how much she make in one hour). Then you multiply $7.25 by 20, and get $145.

Elodia [21]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the mean of the first 7 odd prime number?​
bekas [8.4K]

Answer: 75/7 or 10.71 (rounded)

Step-by-step explanation:

Mean = Average

To find the average you should add all the numbers together and then divide it by the amount of numbers.

In this question, the formula is \frac{n_1+n_2+n_3+n_4+n_5+n_6+n_7}{7}

----------------------------------------------------------------------------------------

The list of the first 7 odd prime numbers:

3, 5, 7, 11, 13, 17, 19

Now, add them together

3+5+7+11+13+17+19=75

Divide the sum by 7

75÷7=75/7=10.71 (rounded)

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

6 0
3 years ago
It's -25 in Alaska and 75 in Florida. How much hotter is it in Florida than in Alaska?
emmasim [6.3K]
Just subtract to find the difference.

75 - (-25) = 75 + 25 = 100.

It is 100 degrees hotter in florida than alaska.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help oh god please help please I beg you ill give all my points and mark brainliest please oh god please help help
Travka [436]

Answer:

I think it's the top right

Step-by-step explanation:

Just take it trust me

4 0
3 years ago
What is the proportional relationship show in 8 tablespoons of honey for every 10 cups of flour.
elena55 [62]

Answer:

4 : 5

Step-by-step explanation:

8 : 10

4 : 5

hope this was helpful : )

6 0
2 years ago
Bonita spent $8.94 on groceries. She bought a gallon of milk for $4.29 and 3pounds of sliced turkey. How much does 1 pound of sl
Vesna [10]
<h2>Information</h2>

$8.94 spent in total on groceries

Gallon of milk = $4.29

3 pounds of sliced turkey bought = ?


<h2>Explanation</h2>

Subtract the total amount spent on groceries with what items you have prices for (in this case the gallon of milk):

$8.94 (total spent) - $4.29 (gallon of milk) = $4.65 (for 3 pounds of sliced turkey)

Next, divide the price for 3 pounds of sliced turkey with however many pounds Bonita bought (in this case, 3 pounds):

$4.65 (total for 3 pounds of turkey) ÷ 3 (pounds of turkey) = $1.55 (per pound of turkey)


<h2>Solution</h2>

Each pound of turkey costs $1.55

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 700 in expanded form.
    15·2 answers
  • Determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. Find
    8·2 answers
  • Please help, I'm confused.
    15·1 answer
  • Which of the following points IS a solution to the system: y &gt; - 3x + 4 / y &gt; 2x / - y &lt; 7 Selected answer is not corre
    12·1 answer
  • Not sure how to complete this, info is in the photo.
    15·1 answer
  • A sphere and a cylinder have the same radius and height. The volume of the cylinder is 64 m
    5·1 answer
  • # 2 Find the missing side, Round to the nearest tenth.
    14·1 answer
  • Write an explicit rule for the nth term of the sequence<br><br> 64,48,36,27
    13·1 answer
  • If there are 48 students in a class and 20 students have a dog, what percentage of students have a dog?
    13·1 answer
  • Help me to get Brainliest
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!