1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
10

Tristan wants to buy 12 cupcakes. Each cupcake costs $2.40. What is the best estimate for how much money Tristan should bring wi

th him to pay for the cupcakes
Mathematics
1 answer:
miss Akunina [59]3 years ago
4 0

Answer:

the best estimate would be 28.80

Step-by-step explanation:

you add 2.40 12 times by its self and if you multiply 12 and 2.40 you get 28.8

You might be interested in
7 of 10 - Under the amended Davis-Stirling Common Interest Development Act, in order to grant the exclusive use of a common area
Nata [24]
A. 67% is the correct answer
8 0
2 years ago
A fair coin is tossed six times. What is the probability that it will be heads every time?
yawa3891 [41]

Answer:

A: 3

Step-by-step explanation:

Hopefully this helps!

6 0
2 years ago
Which of the following makes this statement true: x(4 + 3) = 12 + 9?
adoni [48]
Answer: B(3)

Explanation: 12+9=21 so since 4+3 only equals 7, you plug in x as 3... since 7x3 is 21 that helps make the statement true bc both equations are equal.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many cubic centimeters of water can this paper cone cup hold?
IceJOKER [234]

Answer:

216π cubic centimeters

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What property shows that 2/5 x 1 = 40/100
nekit [7.7K]
I believe the commutative property on multiplication

i hope this helped
5 0
2 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=55%20%5Cfrac%7B6%7D%7B9%3F%7D%20%20%5Ctimes%2066%20%5Cfrac%7B5%7D%7B6%7D%20" id="TexFormula1"
    8·1 answer
  • Solve for x: 7x + 15 = 38
    5·2 answers
  • 3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
    14·2 answers
  • The ratio of Monarch butterflies to Queen butterflies at a butterfly farm was 9:7. If there are no additional butterflies at the
    15·1 answer
  • In the diagram below, BD is parallel to XY. What is the value of x? 76 y​
    15·1 answer
  • Write the 5th term in the expansion of (5x-y/2)^7
    7·1 answer
  • Someone please help me ASAP <br> serious answers only <br><br><br> Options D is 5/2
    13·2 answers
  • Which of the options below show two numbers that are opposites? Select all that apply.
    15·2 answers
  • Advertising expenses are a significant component of the cost of goods sold. Listed below is a frequency distribution showing the
    7·1 answer
  • Sam has a credit card balance of $562.37. He paid $200 of the balance this month and plans to pay the remainder of it next month
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!